Biyografi

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Edebi Kişiliği Kısaca

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Yakup Kadri Karaosmanoğlu Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa özet bilgi.
Önce bazı çeviriler yaparak gazetecilikte çalışan Yakup Kadri Karaosmanoğlu, 1909’da kurulan, etkisiz ve ömürsüz olan Fecriâti edebiyat topluluğunun nesir yazarlarındandı. Bir yandan mistik karakterde mensur şiirler, bir yandan da romantizm-realizm karması hikayeler kaleme alıyordu. Bu, onun bir çeşit deneme ve hazırlık dönemini işaret eder. Birinci Dünya Savaşının sonlarına doğru, asıl kişiliğini oluşturan romana yöneldi.
Sağlam bir tekniğe, sağlam bir anlatım gücüne ve üsluba dayalı olarak, Halit Ziya’nın açtığı çağdaş Türk roman akımının en başarılı örneklerini vermeye başladı. Edebi Türkçe’nin yapıcıları arasında şerefli bir payı ve rolü bulunan bu yazarımız yazılış bakımından kronolojik bir sıra takip etmemekle birlikte— romanlarını bir bütün olarak meydana getirdi. Şöyle ki: Romanları, yazılış tarihleri bir yana, belli bir sıralamaya tabi tutulduğunda, Türk toplumunun Tanzimat’tan bu yana türlü alanlardaki evrimleşmesini izlemektedir.
Mesela Kiralık Konak’ta Tanzimat dönemi insanı ve onun torunları; Bir Sür-gün’de Abdülhamit dönemi devrimcileri; Hüküm Gecesinde İkinci Meşrutiyet dönemi ve olayları; Sodom ve Gomore’de Birinci Dünya Savaşı ve Mütareke yıllarının çirkin ve iğrenç İstanbul’u, Yaban’da aynı dönemin ve özellikle Kurtuluş Savaşı yıllarının Anadolu’su; Ankara’da Cumhuriyet dönemi devrimleri, Panorama’da çok partili hayata girildikten sonraki Türkiye dile getirilmiştir. Genel olarak gerçekçi bir yazar olan Yakup Kadri, sınırlı da 0lsa kendisini romantizmden ve şiirden bütünüyle kurtarabilmiş değildir. Ancak bu tutumu onun eserlerini yıpratmamış, belki daha da çekici bir hale getirmiştir. Yakup Kadri, hikayelerinde romanları kadar başarılı değildir. Fakat monografi ve anı alanında üstün ve seçkin bir özelliğe sahiptir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı