Biyografi

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kısaca Hayatı ve Eserleri

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kısaca Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu (1889-1974)

Kahire’de doğdu. Ortaokul ikinci sınıfa kadar Manisa’da okudu. 1903’te İzmir İdadisine girdi, sonra ailesiyle birlikte gittiği Mısır’da, Fransız Kolejine devam etti. 1909’da İstanbul’a gelerek Fecr-i Âti topluluğuna katıldı. Bir yandan gazete ve dergilerde makale ve öyküler yazıyor, öte yandan edebiyat ve felsefe öğretmenliği yapıyordu. Kurtuluş Savaşı yıllarında Anadolu’ya geçti. Sakarya’yı, Batı Cephesi’ni dolaştı. Mardin ve Manisa’dan milletvekili seçildi. Tiran, Prag, Lâhey, Bern elçiliklerinde bulundu. Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu başkanlığı görevini sürdürürken Ankara’da öldü.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Eserleri, Kitapları

Öykü: Bir Serencam, Rahmet, Millî Savaş Hikâyeleri.

Roman: Kiralık Konak, Nur Baba, Hüküm Gecesi, Sodom ve Gomore, Yaban, Ankara, Bir Sürgün, Panorama, Hep O Şarkı.

Anı: Anamın Kitabı, Vatan Yolunda, Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, Zoraki Diplomat, Politikada 45 Yıl.

Mensur şiir: Erenlerin Bağından, Okun Ucundan.

Monografi: Ahmet Haşim, Atatürk.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Edebi Kişiliği

Yakup Kadri Karaosmanoğlu, öykü, roman, anı, mensur şiir, deneme, makale, tiyatro, monografi türlerinde eserler verdi. Eserlerinde Türk toplumunun Tanzimat’tan sonra geçirdiği aşamaları anlattı. Gerçekçi küçük öykülerden romana geçti. Romanlarında birbirini tamamlayan bireysel ve toplumsal yaşam zincirimiz betimlenir. Anadolucu, Atatürkçü, lâik bir görüş içerisindedir. Romanlarındaki tiplerin çoğu, iç dünyaları zengin, kötümser, düzensizlik kurbanı, törelere, geleneklere bağlı kişilerdir. Hemen her romanında tarihsel olaylara bağlı insanların kişiliklerini yansıtır. “Toplum için sanat” ilkesine bağlıdır. Çözümlemeci, betimleyici, düşünce ve tezci yönleri dikkati çeker. Servet-i Fünûn etkisiyle ağırlaşan dili, Millî Edebiyat akımını benimsedikten sonra sadeleşmiştir
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı