Kültür

Yalıçapkını Kuşu Hakkında Bilgi

Yalıçapkını kuşu nedir, özelliği nedir, nerelerde yaşar, fiziksel özellikleri nelerdir. Yalıçapkını kuşu hakkında bilgi.

Gökkuzgun ve arıkuşu gibi, yalıçapkını (Alcedo atthis) da az tüylü, ama mavi, yeşil ve sarının baskın olduğu göz-alıcı renkli, tüneyici bir kuştur. Her zaman oyuklarda yuva yapar ve değişik avlarla beslenir; ama ender olarak bitki de yer.

Adını taşıyan yalıçapkınıgiller (Alcedinidae) ailesinden olan yalıçapkını, su alanlarıyla çok sıkı ilişkisi olan bir kuştur. Boyu yaklaşık 17 cm, gagası dar ve uzun (bazen kırmızı), rengi erkekte çok göz alıcıdır. Gövde tıknaz, bacaklar ve kuyruk çok kısadır. Karın bölümünün esmer olmasına karşılık, sırt bölümü madeni parıltılı mavi, sarı ya da yeşil göz alıcı renklerle donanmıştır.

Çok eski bir efsaneye göre, yalıçapkınının tüylerinin başlangıçta baştan aşağı külrengi olduğuna Nuh’un gemisinden ayrılırken sırtının gökyüzünün çelik mavisi rengini, kamının ise batan güneşin kızıllığını aldığına inanılır.

Avrupa, Asya ve Afrika’da yaygın olan bu kuş, ülkemizde yerleşik bir yaşam sürer. Bir av bekleyişi içinde, göllerin ve akarsuların kıyısında, su yüzüne olabildiğince yakın bir dala tüneyerek durur.

En çok balıkla beslenir ve gagasıyla yakaladığı balığı, başından yutmadan önce, bir dala vurarak öldürür. Küçük kabuklular, böcekler ve bunların suda yaşayan kurtçuklarını da avlar.

Yalıçapkını, yuvasını, kıyı yamaçlarına eştiği oyukların dibine yapar. Uzunluğu 40 cm’den 1 m’ye kadar değişen bu oyuklar, sonunda bir kuluçka odası halinde genişler ve kuşlar yumurtalarını buraya koyarlar.

Hiç bir zaman yan yana iki yuva bulunmaz; çünkü yalıçapkınları, yalnız yaşayan kuşlardır. Uzun zaman sonra oyukların çeperleri, kuşun dışarı kustuğu parçalanmış balık pul ve kılçıklarından oluşan ve külü andıran beyazımsı bir tozla kaplanır.

Dişi, ortalama 7 yumurta yumurtlar. Erkek ve dişi, yavrularla birlikte ilgilenir ve onları nöbetleşe beslerler. Ana babadan biri yiyecekle geldikçe, yavrulardan her biri sırayla, oyuğun giriş kapısına gelir. Yavrular günde ortalama 6 küçük balık yutar. Erkek bu can sıkıcı işten çok çabuk bıkar. Bir ay içinde yavrular yuvadan, eşler de birbirinden ayrılır.

Yalıçapkınlarının sayısı günden güne, azalmaktadır. Aslında balık üretimine verdikleri zarar önemli değildir. Balıkçıların düşündüğünün tersine, balık üretimi, bu kuşun saldırısından çok, çevre kirlenmesinden etkilenmektedir

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı