Kitap Özetleri

Yaşar Kemal Ölmez Otu Kitap Özeti

Ölmez Otu Kitabı Özeti. Yaşar Kemal Ölmez Otu kitabı içeriği, konusu, ana düşüncesi, kahramanları. Ölmez Otu kitabı hakkında kısa bilgi.

Yaşar Kemal’in romanı (1968)

Bölümlerden birinin başındaki bir cümlede yazar, romanın başlıca kahramanlarını sayar: “Mutlu olmayan üç kişi: Sefer, Memidik, Uzunca Ali.” Bunlar, yazın Çukurova’ya ağa tarlalarına pamuk toplamaya inen bütün bir Yalak köyü halkından sadece üçüdür. Sefer, köyün muhtarıdır, Memidik’i dövmüştür, sonunda Memidik tarafından öldürülür. Memidik, önce, gece karanlığında, Sefer diye başkasını öldürür, cesedi gizler, fakat ertesi gün pamuk tarlasında Seler’i sağ görünce deliye döner, akşamı zor eder, cesedi gizlediği yere gider. Tanımadığı birini öldürmüştür, ölüyü sırtlayıp bir kuyuya atar; kartallar toplanır kuyunun başında. Memidik, cesedi bir tarlada saplarla yakmak ister, yakamaz, gömer. Vicdan azabı çekerek kasabaya gidip teslim olmak ister, gidemez, susar. Gür bir yağmurda çukur ve ceset kaybolur. Memidik, daha sonra Sefer’i de öldürür, hapse atılır. Uzunca Ali’nin kara yazısı, romanın temel konusudur: Ali, yola ve Çukurova’ya dayanamayacağını düşünerek, çok yaşlı anası Meryemce’yi boşalan köyde bir başına bırakır, karısını çocuklarını alır, ayrılır Yalak köyünden. Çukurova’ya vardıklarında ırgatlar arasında, Ali’nin, anasını öldürüp geldiği söylentisi yayılır. Muhtar Sefer, Ali’nin böyle bir iş yapmayacağını bilmesine rağmen, Ali’ye düşmanlığından, yeğeni Ömer’i kandırarak, köye, Meryemce Ana’yı öldürmeye, söylentiyi bu yoldan gerçekleştirmeye yollar. Haftalardır bomboş köyde insan sesine, insan kokusuna hasret Meryemce, Ömer’i öyle candan karşılar ki, Ömer öldüremez kadını. Çukurova’da pamuk toplama işi sona ermiş, güz yağmurları başlamıştır. Uzunca Ali hemen köye dönerse de, anasını ölmüş, cesedi çürümüş bulur. Yazar, Ortadirek ve Yer Demir Gök Bakır isimli iki romanıyla bu Ölmez Otunu “hem birbirinden bağımsız üç ayrı kitap, hem de bir arada okunabilecek bir bütün” olarak gösterir.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı