Biyografi

Yaşın Özker Kimdir, Hayatı ve Eserleri

Yaşın Özker kimdir. Yaşın Özker  eserleri nelerdir. Yaşın Özker kısaca hayatı, biyografisi ve eserleri hakkında kısa bilgi.

1932 yılında Lefkoşa’da doğdu, ilk ve orta öğrenimini İstanbul’da yaptı. 1950’de Kıbrıs’a dönerek gazeteciliğe başladı. Bayrak Radyosunda çalıştı. Televizyonda şiir programları yaptı.

1967-1973 yılları arasında “Savaş” gazetesini çıkardı. 1970’te Lefkoşa bağımsız milletvekili seçildi. 1974’te Kurucu Meclis üyesi oldu. Çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yaptı.

İlk şiiri, 1946’da, İstanbul’da çıkan bir gazetede yayımlandı. 1952 yılından itibaren “Varlık” dergisinde şiirleri sıkça yayımlanmaya başladı. Kıbrıs’ın en çok eser veren şairlerindendir.

Başlıca şiir kitapları: Ol Alem, Bayraktar Destanı, Kıbrıs’tan Atatürk’e, Limanda Bir Gemi, Namık Kemal Kıbrıs’ta, Kıbrıs Mektubu, Mehmetçik Kıbrıs’ta, Babil Daha Uzakta, Atatürk’e Saygı Duruşu, Bir Şahlanışın Destanı-1 (Kanlı Kıbrıs), Bir Şahlanışın Destanı-2 (Oğlum Savaş’a Mektuplar).

Özker Yaşın, tüm şiirlerini 1986 yılında “Kıbrıs Benim Vatanım” ve “Önce Kuşlar Uyanır” adlı kitaplarında toplamıştır.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı