HalkbilimiEfsaneler

Yılanlı Hamam Efsanesi (Kastamonu Efsaneleri)

Kastamonu Efsane Örnekleri

Yılanlı Hamam Efsanesi, Kastamonu ilimize ait olan Yılanlı Hamam Efsanesi Nedir Neyi Anlatır? Kastamonu Efsaneleri ( Hikayesi) Yılanlı Hamam

Kastamonu ilimizin Akkaya merkez bucağına Sipahi köyü ile Taşköprü ilçesine bağlı Kese köyünün arasında şifalı suları ile tanınan kaplıcalar vardır; adına Yabanabad Kaplıcaları denilir. Halk ise bu kaplıcalara Yılanlı Hamam adını vermiştir. Bu adın verilişinin şöyle bir hikâyesi vardır:

Vaktiyle bu kaplıcaların yerinde küçük bir kaynak varmış. Bir gün, ilerideki tepenin altında bulunan yatır mezarlarının yanından uyuz bir kurt gelir. Bu kurdun vücudunda bir tek kıl kalmamış. Kurt kaynağa yaslanır, sağa sola dönmeye başlar. Daha sonra birkaç kurt daha bu işe devam eder. Zamanla kaynağın yerinde bir göl meydana gelir. Diğer taraftan da kurtlar yavaş yavaş iyileşiyor, tüyleri bitmeye başlıyor. Bir gün geliyor ki kurtların ipek gibi tüyleri oluyor. Artık kurtlar buraya gelmez oluyorlar.

Bu kurtların buraya geldiklerini Sipahi köyünden kel bir kız görür. Bu kel kız da, kurtlar gibi, günlerce bu suda yuvarlanır, başını yıkar. Onun da ipek gibi saçları çıkar.
Bu hadiseler işitilince eski kaynağın yerine bir hamam yaparlar. Çevre köylerin halkı gelip yıkanır, gelenlerden hiç bir ücret alınmaz. Fakat bir zaman sonra burasının paralı olmasını isterler ve bazılarından para alırlar. Bir sabah gelirler ki kapıda büyük bir yılan, kimseyi içeriye almıyor. Derhal para almaktan vazgeçerler, yılan da bir daha gelmez olur.

Efsaneyi anlatan yaşlı kadın, kaynağa ilk gelen kurt için «Peygamberlerdendi» demek suretiyle, çevre halkının kurda izafe ettikleri saygıyı belirtmektedir.

Kaynak: Saim Sakaoğlu / 101 Anadolu Efsanesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir