Biyografi

Yılmaz Duru Kimdir, Hayatı, Filmleri

Yılmaz Duru kimdir. Yılmaz Duru kısaca hayatı biyografisi. Yılmaz Duru hangi filmlerde oynadı, filmlerin isimleri nelerdir. hayatı hakkında kısaca bilgi

Adana’da doğan Yılmaz Duru, lisede okurken öğrenimini yarım bırakarak bir süre Ses Opereti’nde dansçı olarak çalıştı; 1954 yılında İki Ateş Arasında adlı filmle sinemaya başladı. 11 yıl oyuncu olarak çalıştı. 1965 yılında Ekmek Kavgası adlı filmde ilk kez yönetmenlik yaptı.

1965’ten sonra sinema yaşamını oyuncu ve yönetmen olarak sürdüren Duru, özellikle Antalya şenliklerinde aldığı ödüllerle adını duyurdu: 1967 yılında Zalimler en iyi film seçilirken, kendisi de en iyi yönetmen ödülünü aldı. Bir sonraki yıl, yönettiği İnce Cumali en iyi film seçildi, Duru da en iyi yönetmen ödülünü ikinci kez kazandı. 1969 yılında, şenlikte birinci film seçilmedi; Duru’nun Bin Yıllık Yol adlı filmi ikinci olurken, kendi de en iyi yönetmen ödülünü üçüncü kez aldı.

Adana’da yapılan Altın Koza şenliklerinde de, 1972 yılında, yönettiği Karadoğan adlı film birinci olurken, Yılmaz Duru en iyi yönetmen seçildi.
Öteki filmleri arasında Meyro (1973), İnce Memed Vuruldu (1975), Kükreyen Aslan (1977), vb. sayılabilir.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı