Nedir

Yün Nedir? Yün Nerede Kullanılır, Özellikleri

Yün Nedir? Yün nerede kullanılır, özellikleri ve çeşitleri nelerdir? Yün hangi ülkelerde satılır, yünlü ürünlerin özellikleri hakkında bilgi.
Yün koyun, keçi, lama ve bazı başka hayvanlardan elde edilir. Yumuşaktır ve kire karşı dayanıklıdır, statiktir ve kolay yırtılmaz. Yün hem soğuğa hem de sıcağa karşı koruma sağlar. Biz yünü dayanıklı ve uzun süre kullanılabilecek halılar, kilimler; ceket, kazak ve eldiven gibi sıcak tutmaya yönelik kıyafetler yapmakta kullanırız.
Yün, farklı kalitelere sahiptir. Yün, büyümemesine ve canlı kalmamasına rağmen çevresindeki nemden etkilenecek şekilde hava alabilir. Nemi emer ve buharlaştırır.
Yünden dokuma ve örme için iki çeşit yün elde edilir. Yünlüler değişik boylarda karmaşık şekilde bulunan ipliklerden elde edilir. Yünlü kumaşlar, yün iplikleri bir araya getirip tarayarak elde edilir.
Birçok ülkede koyun yetiştirilir ve yün elde edilir. Bu konuda önde gelen dört ülke vardır: Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Afrika ve Arjantin. Bu ülkeler ürettikleri yünün yarısından fazlasını Kuzey yarım küredeki ülkelere ihraç , ederler.
Tarih öncesi insanlar koyun postu giydikleri gibi ayrıca bundan iplik de elde ederlerdi. Tarih öncesi çağlardan Orta Çağa kadar kadınlar yün eğirir, örgü örerlerdi; ancak dokuma daha ağır bir iş olarak görüldüğünden erkekler tarafından yapılırdı.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı