Kültür

Yunan Mitolojisinde Akhilleus Kimdir?

Akhilleus: Eski Yunan mitolojisine göre, Truva Savaşında çarpışanların içinde en güçlü, en hızlı ve en yetenekli olanı.
Efsaneye göre peri Thetis’in oğlu olan Akhilleus (Aşilde denir), bebekken annesi tarafından, topuğundan tutularak Styks ırmağına daldırıldı ve annesinin parmaklarının topuğunu tuttuğu yer dışında, bütün bedeni silah iş-lemezlik özelliği kazandı. Truva Savaşı başlayınca, öleceğini bir kâhinden öğrenen annesinin, kral Lykome-des’in sarayındaki öbür kadınlarla birlikte, gitmemesi için yalvarmalarına karşın, Odysseus’un önerisini kabul ederek savaşa katıldı.
Homeros’un İlya’da anlattığına göre, Truva Savaşı’nın onuncu yılında Akhilleus, en sevdiği kölesi Briseis’i Agamemnon’un alması üstüne, savaştan çekilerek, öfkeyle çadırına kapandı; ama yakın arkadaşı Patroklos’un öldürülmesi üstüne savaşa yeniden katılmaya karar verdi.
Hephaistos’un yaptığı büyük silah takımını (aralarında üstüne insanlığın bütün durumunun çizilmiş olduğu ünlü kalkan da vardı) kuşanıp, Truva kahramanı Hektor’u teke tek dövüşte öldürerek, Patroklos’un öcünü aldı. Hektor’un cesedini arabasının arkasında sürükleyerek Truva surlarının çevresinde yedi kez dönüp kısa bir süre sonra, Apollon ya da Paris’in attığı bir okla tek yaralanabilir yeri olan topuğundan yaralanarak öldü.
Grolier Ansilopedisi / Cilt 1 Sayfa 209

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı