Biyografi

Yunus Nadi Abalıoğlu Kimdir, Hayatı ve Eserleri

Yunus Nadi Abalıoğlu Kimdir? Yunus Nadi Abalıoğlu hayatı ve eserleri hakkında bilgi

Yunus Nadi Abalıoğlu (1880 -1945). Gazeteci ve yazar.

Cumhuriyet gazetesinin kurucusudur. Muğla’nın Fethiye ilçesinde doğmuştur. Babası, Abalızade Hacı Halil Efendi’dir. İlk öğrenimini yaptıktan sonra Rodos’a gönderilmiş, orada Ahmet Mithat ve Ebüzziya Tev-fik’in sürgündeyken kurdukları Süleymaniye Medresesi’nde okumuştur. İstanbul’a döndükten sonra, bir süre Galatasaray Sultanisi’ne ve Hukuk Mek-tebi’ne devam etmiştir.

1900 yılında Malumat dergisinde çıkan yazıları ile gazetecilik hayatına başlamıştır. Ertesi yıl baskı yönetimine karşı gizli dernek kuranlar arasında adı geçtiğinden üç yıl süreyle Midilli kalesine sürgün edilmiş, 1908 yılında İkinci Meşrutiyet’ten sonra İstanbul’a gelmiş, İkdam ve Tasvfr-i Efkâr gazetelerinde çalışmış, sonunda Tasvfr-i Efkâr gazetesinin Yazı İşleri Müdürü olmuştur. 1910 yılında İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin ikinci seçim döneminde Aydın’dan milletvekili seçilmiş, 1918 yılında Yeni Gün adlı gazeteyi kapamış ve Ankara’ya gelmiştir. Büyük Millet Meclisi’nin birinci dönemine Muğla milletvekili olarak katılmış, Yeni Gün gazetesini yeni baştan Ankara’da yayınlamaya başlamıştır. Daha sonra Yunus Nadi İstanbul’da Cumhuriyet gazetesini kurmuştur. Büyük Millet Meclisi’nin 6. dönemi sonuna kadar Muğla milletvekili olarak mecliste bulunmuştur. Tedavi için gittiği İsviçre’de ölmüştür.

Kitapları: 49 Saat Graf Zeplinle Seyyahat, İhtilal ve İnkılabı-ı Osmanî, Ankara’nın İlk Günleri, Ali Galip Hadisesi, Çerkez Ethem Kuvvetlerinin İhaneti, Mustafa Kemal Samsun’da.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı