Biyografi

Yusuf Akçura Kimdir, Hayatı ve Eserleri

Yusuf Akçura  (1876 – 1935)

Yusuf Akçura Kimdir? Yusuf Akçura kısaca hayatı, biyografisi ve eserleri hakkında bilgi

Volga ırmağı kıyısındaki Simbrisk’te doğdu. İstanbul Harp Okulunu bitirdi. Daha sonra Paris’te siyasal bilgiler öğrenimi gördü. Türkçülük düşüncesini yaymak için Rusya’ya gitti. Kazan’da tarih, coğrafya ve Türk edebiyatı okuttu. İstanbul’a dönüşünde Türk Ocağının kurucuları arasında yer aldı. Türk Yurdu dergisini çıkardı. Kurtuluş Savaşı’nda Anadolu’ya geçerek Ulusal Mücadele’ye katıldı. Kars milletvekilliği yaptı. İstanbul’ da öldü.

Yusuf Akçura, eserlerinde Türkçülük akımını savundu.

Yusuf Akçura Kitapları, Eserleri

Üç Tarz-ı Siyaset, Rusya’daki Türk Tatar Müslümanların Şimdiki Vaziyeti ve Emelleri, Siyaset ve İktisat, Muasır Avrupa’da Siyasî ve İçtimaî Fikir Cereyanları, Tarih-i Siyasî Dersleri (altı cilt).
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı