Biyografi

Yusuf Ziya Ortaç Edebi Kişiliği Kısaca Özet

Yusuf Ziya Ortaç  Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Yusuf Ziya Ortaç Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa özet bilgi
Hecenin Beş Şairinden biri de Yusuf Ziya Ortaç’tır. Uzun müddet Çimdik takma adı ile mizah şiirleri yazdı. Hece vezninin Türk nazmında yerleşmesinde, ahenkli ve sevilir hale gelmesinde önemli hizmeti bulunanlardandır. Ciddi şiirlerinde, öteki dört hececiye göre ilhamları en zayıf olanı, derinliği en sığ bulunanıdır. Dil, biçim ve ses yönlerinden kusursuz manzumelerinde gerçekle şiir malzemesi bulmak oldukça zordur. Kişisel duyguları, daha önceki pek çok şairin söylediklerini tekrarlamak şeklinde, dile getirdi. Kaleme aldığı birkaç epik-hamasi nitelikteki manzumesi de büyük ve sarsıcı heyecanlar taşımamaktadır. Ne var ki, nazım alanında bu durumda bulunan Yusuf Ziya, nesir alanında büyük ustalık gösterdi. Kendine özgü kıvrak, canlı, hareketli, ince ve zarif esprilerle dolu fıkra ve sohbetleri; özellikle Akbabanınbaşyazıları tam anlamı ile çağdaş Türkçe’nin seçkin örnekleri olarak gösterilebilir. Çeşitli dallardan oluşan başlıca eserleri şunlardır: Alandan Akma, Aşıklar Yolu, Yanardağ, Bir Selvi Gölgesi, Bir Rüzgâr Esti: (şiirler); Binnaz: (zamanında çok tutulan, oynanan, filme de alman manzum tiyatro) Halk Edebiyatı Antolojisi, Ahmet Haşim: (derleme ve incelemeler); Üç Katlı Ev, Göç: (romanlar); Sarı Çizmeli Mehmet Ağa, Ocak, Gün Doğmadan: (fıkralar, sohbetler); Göz Ucuyla Avrupa: (gezi notları); İsmet İnönü: (roman biçiminde monografi); Protreler, Bizim Yokuş: (edebiyat ve basın anıları).

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı