Biyografi

Yusuf Ziya Ortaç Kimdir Hayatı ve Eserleri

Yusuf Ziya Ortaç kimdir. Yusuf Ziya Ortaç eserleri kitapları nelerdir. Yusuf Ziya Ortaç kısaca hayatı biyografisi ve edebi kişiliği hakkında bilgi.

Yusuf Ziya Ortaç (1896 – 1967)

İstanbul’da doğdu. Vefa Lisesini bitirdi. Darülfünun (üniversite)da sınavı verdikten sonra İzmit Sultanisinde başladığı edebiyat öğretmenliğine İstanbul’daki yabancı okullarda devam etti. Sular idaresi Yönetim Kurulu üyeliği, Ordu milletvekilliği görevlerinde bulunduktan sonra sahibi olduğu Akbaba dergi ve yayınlarına döndü. Bir kalp krizi sonucu İstanbul’da öldü

Yusuf Ziya Ortaç, “Hecenin Beş Şairinden biridir. Şiirlerinden başka mizah manzumeleri, yazıları da yazmıştır. Binnaz (1919) adlı oyunu, tiyatro edebiyatımızda edebiyat değeri olan ilk manzum oyun sayılmaktadır.

İnce, nükteli, esprili, iğneli bir dili vardır. Düz yazılarında Türkçesinin sağlamlığı ve kıvraklığıyla bir üslûp ustası olarak tanındı.

Yusuf Ziya Ortaç Eserleri, Kitapları

Şiir: Akından Akına, Cenk Ufukları, Aşıklar Yolu, Yanardağ, Bir Servi Gölgesi, Kuş Cıvıltıları, Bir Rüzgâr Esti.

Anı: Portreler, Bizim Yokuş.

Oyun: Binnaz, Name, Nikâhta Keramet.

Roman: Göç, Üç Katlı Ev.

Fıkra: Beşik, Ocak, Sarı Çizmeli Mehmet Ağa, Gün Doğmadan.

Gezi yazısı: Göz Ucuyla Avrupa.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı