Bilgi Dünyası

Yüzme Nedir? Yüzme Hakkında Bilgi

Yüzme Nedir? Yüzme Hakkında Bilgi. Yüzmenin çeşitleri nelerdir, isimleri. Serbest Yüzme Stilleri ve yüzme çeşitleri hakkında bilgi.
Yüzme özellikle göğüs olmak üzere bedeni en çok geliştiren sporlardandır. İnsan bedeninin özgül ağırlığı 0,99 -109 arasında, akar suyun ki ise 1 olduğundan, bedenin ağırlığıyla, hareket ettirilen su hacmi arasındaki fark çok düşüktür. Bu yüzden insan kendiliğinden suyun yüzünde kalır; ama serbestçe soluk alıp vermeye alışkın olduğundan başlangıçta hemen hep burnundan nefes almaya devam ederek suya batış derecesine aldırış etmediği için su solunum yollarından girer ve korkusunu artırır.
Gerçekten yüzmenin bütün güçlüğü nefes alıp vermededir; çünkü insan hareket edebilmek için suya yatay uzanmak zorunda olduğundan başı sık sık su altında kalır ve normal olarak nefes alması mümkün olmaz. Bu yüzden insan yüzme öğrenmeye ister kurbağalama ile ister kulaçla başlasın, başını suyun üstüne çıkardığı zaman ağzından nefes almaya ve suyun içine girince nefes vermeye alışmak zorundadır.

Kulaç: Bu yüzme tarzında suya kalçalar hafifçe çıkarılarak yüzükoyun uzatılmalı, baş gözlere kadar su içinde olmalıdır. Kollar bedenin iki yanında, omuz çevresinde daireler çizerek suya dikey olarak girer. Bir kol geriye giderken öbürü ileriye doğru hamle yapar. Suya giren kol, su içinde geriye doğru bir çekiş hareketinden sonra yüzeye çıkarılır. Kol sudan çıkarken el dirsekten aşağıda olmalı ve suyun yüzeyini yalamalıdır. Bacaklar devamlı olarak çarpılır (hızı her yüzücüye göre değişir), ayakların yüzü içe dönüktür, topuklar su yüzeyini yalar. Ayakları çırpış kalçadan başlamalı ve bacaklar gevşetilmeden, diz pek az kırılarak çırpılmalıdır. Solunum kulaç atılan kolun altından ve ağız yoluyla düzenli bir ritimle yapılır; solunum ritmi tekniklere göre çok değişir.
Kurbağalama. Bu yüzme tarzı uzun süre temel tarz, yüzme öğrenmek İsteyenlerin ilkin denemeleri gereken tarz olarak kabul edildi. Kurbağalamada, yüzen kimse kurbağanın yüzerken yaptığı hareketlere oldukça benzeyen yatay hareketler yapar. Bu hareketler Uç veya dört zamana ayrılabilir: yüzücü önce elleri göğsü önünde, avuç içleri birbirine bitişik, dizleri kırılmış, topukları birbirine yakın, ayak uçları dışa dönük bir şekil alır; sonra bacaklarını mümkün olduğu kadar açarak ayaklarıyla suyu hızla iterken ellerini birbirinden ayırmadan kollarını ileri uzatır; sonra bacaklarını birleştirir; daha sonra kollarını omuzlarına kadar açarak suda kürekle hareket eden bir kayık gibi kayar. Yüzücü hareketin bu son zamanında soluk almak ve soluğunu bu zamandan sonra tekrar gerçekleştireceği öbür üç zaman sırasında boşaltmak zorundadır. Yarışlarda, çıkıştan hemen sonra, dörtlü harekete yukarıda en son belirtilen dördüncü zamandan başlar.
Kelebek kurbağalama. Kurbağalamanın bir başka çeşididir. Bu tarzda yüzücü kollarını ileri uzattığı zaman sudan sıçrar gibi görünür.
La coupe. Çok eski, kurbağlamadan önce olduğu sanılan bir yüzme tarzıdır; çünkü Eskiçağ yüzücüleri hep bu tarzda temsil edilmiştir. Bugün kullanılmayan la coupe’ta kollar kulaç yüzmedekine benzer düşey bir hareket yaparken, bacaklar kurbağalamadaki gibi çalıştırılır.
La mariniere. Kurbağlamanın yan yüzülen şeklidir. Ayakların çalışması aynıdır; yalnız üst kol vücut boyunca çekilerek çalışır, alt kol sadece suyu yarmak için ileri uzatılır. Bu tarz da bugün pek kullanılmaz.
Over arm side-stroke veya Over. Yüzücü yan yatar, bacakları koşacak gibi açılmıştır, bacağın üst kısmı gergin bir şekilde öne bakarken, alt kısmı diz kıvrılarak geri uzatılmıştır. Alt kol beden boyunca, üst kol kalça boyunca uzanır; ilk zamanda bacaklar hızla birbirine yaklaştırılarak makas yapılır; sonra yüzücü alt kolu düşey olarak suya daldırıp, üst koluyla havada bir daire çizerek suda ilerler; daireyi tamamlayan Üst kol da suya dalar ama mariniere’de olduğu gibi suyu beden boyunca çeker; bu sırada alt kol suyu yarmak için ileri uzatılır ve ilk şeklini alır. Bu sırada nefes alınır ve bacaklarla makas yapılır.
Trudgeon. Över arm’ın geliştirilmiş şekli-dif; yüzücü harekete över arm ile aynı şekilde, backlarıyle makas yaparak başlar, sonra alt kolunu çalıştırır; bu sırada öbür kol suya dalacak duruma gelir; ama bu sırada yüzücü bu kolunu da derinliğine çalıştırabilecek ve öbür kolunu sudan çıkararak başlangıçtaki durumuna getirebilecek şekilde yüzüstü döner. Bu son zamanda makas yapmağa hazırlanan bacaklar hareketin sonunda açık durumda olmalıdır; trudgeon’un başlıca güçlüğü de budur. Soluk üst kol sudan çıkarılırken alınır.
Sırtüstü kurbağalama. Kurbağalamadan çok az farklıdır, yüzücü kollarını bedeni boyunca uzatarak sırtüstü uzanır; bacaklarını çekip soluk alırken, kollarını dikey olarak başının üstüne kaldırır, sonra bacaklarını kurbağalamada olduğu gibi açık olarak uzatırken. iki kolunu da suya daldırır; sonra kollar bedenin iki yanında yatay olarak kürek gibi çalıştırılarak beden boyunca uzatılır ve ayaklar birleştirilir. Bu yüzme tarzı sırtüstü kulaç lehine bırakılmıştır.
Sırtüstü kulaç. Bu tarzda omuzlar suyun biraz üstüne çıkarılmış, çene göğse çekilmiş, bacaklar suyun yüzeyine değecek şekilde dizlerden hafifçe kırılmıştır. Kol ve bacaklar hemen hemen kulaçtakinin aynı çalıştırılır: bacaklar vurulur, kollar omuz çevresinde daire çizerek suya düşey olarak girer. Havada ön kolu dirsek omuz hizasına kadar çeker, sonra kol uzanarak suya girer, soluk bu hareket sırasında, iki taraftan birinden alınır.
Dönüş. Havuzun kenarından yararlanarak dönmektir, ayaklar havuzun duvarına değ-dirilirken beden toplanarak ayakların hızla itilmesi sağlanır.
Atlama, kurtarma. İyi bir yüzücü yalnız suda hareket etmeyi bilmekle yetinmeyip, bu işe iyice alışmalı, su altında yüzmeyi başarmalı, gözlerini açmaktan korkmamalı, özellikle atlamayı bilmelidir, özellikle gerek yarışlara katılmak (sırtüstü yüzme tarzları dışında hepsi çıkış atlamasıyle başlar), gerek boğulan birinin yanına hızla gidebilmek için atlamayı mutlak öğrenmelidir. Ayrıca suda tehlikede olan birine yaklaşmayı da öğrenmelidir; çünkü tehlikede olan kimse kurtarıcısına sarılır ve hareket etmesini engelleyerek onun da tehlikeli bir duruma düşmesine sebep olabilir; bu yüzden kurtarıcı tehlikede olan kimseye arkadan yaklaşarak koltuk altlarından tutmalıdır. Ayrıca suya terliyken veya hazım sırasında girmek de tehlikelidir.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı