Bilgi Dünyası

Zamanı Nasıl Ölçeriz?

Zamanı Nasıl Ölçeriz?
Zamanın akıp gittiğine hepimiz şahit olmaktayız: Mevsimler ve hava koşulları değişir, bitkiler büyür, geceleri yıldızlar çıkar, gündüzleri güneş parıldar. Tüm dünyada insanların aynı saat standardını yakalamaları ve zamanı aynı şekilde ölçmeleri zorunludur. Uluslararası zaman, tüm dünyadaki atomik laboratuvarlarda ölçülmektedir.
Gündüz en önemli zaman dilimidir. Gündüz güneşin doğudan yükselmesiyile başlar ve batıdan batmasıyla geceye geçilir. Güneş belirli bir yere kadar yükselince öğle olur (gün ortası) ve o seviyeden sonra güneş alçalmaya geçer. Dünya sürekli döndüğü için bölgeler doğudan batıya art arda öğleyi yaşarlar. En uzak doğudaki bölgeler, öğleden sonra ya da akşamı yaşarken en batıdaki bölgelerde daha öğleye gelinmemiş olur.

Zamanın ölçülmesi

İnsanlar zamanı öğle ne zaman oluyorsa ona göre ölçüyorlardı, yani eskiden her meridyendeki zaman farklı olarak ölçülüyordu. 1880’de tüm İngiltere yerel zamanlarını Londra Green-vvich’teki başlangıç meridyenini standart zaman alarak ölçmeye başladı. 1884’te uluslararası konferansta dünya zaman dilimlerine bölündü, her bir zaman dilimi 15 derecelik meridyen uzunluğundaydı. Her bir zaman dilimi kendisinden bir önceki zaman diliminden bir saat fazlaydı. Başka bir ülkeye gittiğinizde saatinizi bu ülkedeki saate göre ayarlamanız gerekir. Batıya ya da doğuya doğru bulunduğunuz yerden ne kadar uzaklaşırsanız zaman farkı o kadar artar.
24 saatlik bir saat kullanarak karışıklıkları önleyebilirsiniz; çünkü 01 gece 1’i, 13.00 öğlen 11, 02 gece saat 2’yi, 14.00 öğle üstünü gösterir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı