Bilgi Dünyası

Zararlı Böcekler Hakkında Bilgi

Zararlı Böcekler Nelerdir? Çeşitleri Nelerdir? Zararlı Böcekler ve Parazitler Hakkında Bilgi.
İnsanlara zarar veren her canlıya zararlı böcek denilebilir. Parazit başka hayvanlardan ya da bitkilerden yiyecek çalarak yaşayan; ama karşılığında hiçbir şey vermeyen hayvanlara denir.
Bazen parazitler de zararlı olabilir. Varroa mite adındaki parazit bal arılarının üstünde yaşar ve tüm arı kolonisinin zayıflamasına neden olur. Varroa’nun neden olduğu enfeksiyonlar birçok ülkede bal üretimine zarar vermiştir.
Zararlı böcekler
Zararlı böcekler yiyeceklerimizi ve ürünleri yiyerek ya da hastalıklara neden olarak bizleri etkilerler. Bazı bakteriler ve mantarlar bitkilerde hastalıklara neden olmaktadır. Zararlı böceklerin başında, hayvanların kanını emerek hastalık bulaştıran sivrisinekler ve bitkilerin dallarından beslenerek onları güçsüzleştiren fidan bitleri gelir. Salyangozlar ve sümüklü böcekler bahçelerde yaşayan zararlı böceklerdir. Lağım ve fındık fareleri de evlerdeki zararlı hayvanlardır.
Bitkilere zarar veren böcekler genellikle böcekleri öldüren; fakat bitkilere zarar vermeyen kimyasal böcek ilaçları kullanılarak kontrol altına alınır. Böcek ilaçları, çevreye zararlı olduğu için çiftçiler tarafından başka önlemler de alınmaktadır. Örneğin zararlı böceklerden etkilenmeyen ürünlere yönelebilirler ya da bu böcekleri yiyecek canlıları kullanırlar.
Parazitler
Parazitlerin üzerinde yaşadığı bitki ya da hayvanlar onların evi gibidir. Bit ve pire gibi parazitler ev olarak gördükleri diğer canlıların derisinin üzerinde yaşarlar ve bunlara dış (external) parazit denir. Ev olarak gördükleri canlıların içinde yaşayan tenya ve bağırsak kurdu gibi parazitlere de iç (internal) parazit adı verilir.
Parazitler genellikle üzerlerinde yaşadıkları canlıların ölümüne neden olmaz; fakat hastalanmalarına ve güçsüzleşmesine yol açarlar.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı