Biyografi

Zekai Apaydın Kimdir, Hayatı Hakkında Bilgi

Zekai Apaydın Kimdir, Zekai Apaydın hayatı (biyografisi) ve siyasi yaşamı hakkında kısaca bilgi

Zekai Apaydın (1877 – 1947). Türkiye’nin ilk tarım bakanı», 1903 yılında Mülkiye Mektebi’ni bitirdikten sonra, çeşitli il ve ilçelerde yöneticilik yapmıştır. Mersin mutasarrıfı iken Türkiye Büyük Millet Mecllsi’nin birinci döneminde Adana milletvekilliğine seçilmiş, Eskişehir İstiklal Mahkemesi üyeliği, Londra Konferansı’nda Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti murahhaslığı, Lozan Konferansı’nda murahhas heyeti müşavirliği yapmıştır. 1923 seçimlerinde Aydın milletvekili olmuş, 6 Mart 1924’te kurulan l. inönü Hükü-meti’nde Ziraat Vekilliği’ne getirilmiştir. 30 Ağustos 1924’te Londra Elçili-ği’ne, 1925’te de Moskova Büyükelçili-ği’ne atanmıştır. Daha sonra yapılan üçüncü, dördüncü ve beşinci dönem milletvekili seçimlerine katılarak, Diyarbakır’dan milletvekili olmuştur. Bu süre içinde önce Nafıa sonra da Milli Müdafaa Vekilliği yapmıştır (19301935). İkinci defa atandığı Moskova Büyükelçiliği görevini 1939 yılına kadar sürdürmüş, bu tarihte kendi isteği ile emekliye ayrılmıştır.

İdari Teşkilat ve Islahat Hakkında Tenkidaat ve Mütalaat (1906). ile H. Laufenbourger’den çevirdiği iktisadi Sahada Devlet Müdahalesi adlı iki kitabı yayınlanmıştır.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı