Kültür

Zeytin Hakkında Kısa Bilgi

Zeytin nedir, Zeytin hangi iklim şartların yetiştir, özelliği nedir, Zeytin Ağacı hakkında kısa bilgi

Zeytinin anayurdu Türkiye’dir. Zamanla Yunanistan, İtalya, Afrika, İspanya ve Fransa’ya yayıldı. Zeytin ağacı kışın sıcaklığın -8 derecenin altına düşmediği bölgelerde yetişir. Türkiye’de bu bölge oldukça geniştir: kuzeyde Artvin’den güneydoğuda Mardin’e kadar bütün kıyı boyları. Buralarda zeytin bahçeleri ve delicelik denen yabani zeytinlikler kıyıdan 150-200 km içerilere ve denizden 700 m yükseklere kadar uzanır.

Zeytin ilkçağdan beri barış  ve bolluk simgesidir. İnsanların sonsuz özlemi olan barışı ve bolluğu simgelemek için ağzında yapraklı bir zeytin dalı bulunan güvercin resmi çizerler. Bu, Nuh’un gemisinden, tufandan sonra uçurulan ve bir gün ağzın da bir zeytin dalı ile gelerek tufanın bittiğini, barış döneminin başladığını müjdeleyen güvercini simgeler.

Zeytine verilen bu önem, onun tanesindeki yağdan ve bu yağın besin değerinden ileri gelir. Taş çekirdekli etli bir meyve olan zeytin tanesi hamken yeşil ve acıdır. Tanede ortalama yüzde 25 oranında yağ vardır. Çekirdeği parçalanıncaya kadar sıkılarak yağı çıkarılır.

Zeytin genellikle eğimli, kireçli ve zayıf topraklarda, sulanmayan yerlerde yetiştiği için Türkiye’nin büyük bir zeytin üretim potansiyeli vardır.. Dünya zeytin ağacı toplamının onda biri Türkiye’dedir (75 milyon ağaç). Türkiye zeytin üretiminde İspanya, İtalya ve Yunanistan’dan sonra gelir. Zeytin bir yıl iyi, bir yıl kötü ürün verdiğinden üretim yıldan yıla dalgalanır. Üretilen zeytinin 80 000-90 000 tonu yemeklik, geri kalanı yağlık olarak kullanılır.

 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı