Nedir

Zeytinburnu İsmi Nereden Geliyor, Hikayesi

Zeytinburnu adı nereden geliyor, neden Zeytinburnu ismi verilmiştir. Zeytinburnu ismi ile ilgili hikaye

Çatalca yarımadasının, Marmara Denizi ‘ ne bakan yamaçlarının denizle birleştiği yerde kurulu olan Zeytinburnu ilçesi, doğudan Fatih, kuzeyden Bayrampaşa; batıdan Güngören, Bakırköy; güneyden ise Marmara Denizi’yle çevrilidir. 1953 yılında belediye olan Zeytinburnu, 1957 yılında ilçe olmuştur.

İlçenin isim kaynağına ilişkin rivayetlere göre, bölgenin kıyısı denize çıkıntılı bir coğrafi konum arz ettiği ve burada bol zeytin ağacı bulunduğu için burası Zeytinburnu olarak isimlendirilmiştir.

Zeytinburnu ilçe sınırları içerisinde, Bizans Surları, Erikli Baba Türbesi, Yenikapı Mevlevihane’si, Kazlıçeşme, Merkeze-fendi Camii, Türbesi ve Çilehanesi, Dikilitaş, Derya-i Ali Baba Türbesi, Seyit Nizam Camii ve Türbesi ve Belediye Hizmet Binası gibi tarihî eserler mevcuttur.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı