Bilgi Dünyası

Zırh Nasıl Kullanılır? Tarihçesi Hakkında Bilgi

Zırh nasıl kullanılır, hangi malzemeden yapılır, çeşitleri nelerdir? Zırh kullanmanın tarihçesi hakkında bilgi.
Savaşçılar, çarpışmada kendilerini korumak için binlerce yıldır zırh giyerler. Kurşun geçirmez yelekler ve ayaklanmalarda giyilen (donanımlar modern zırh formlarıdır.
Eski Yunanlar, kalp ve omuzlarını korumak için üzerine metalden levhaların dikildiği pamuk ya da deri gömlekler giyerlerdi. Hoplitler (silahlı yaya asker) bronzdan yapılmış göğüs levhaları takarlardı. Romalı yaya askerler ve atlılar, vücutlarının önü kadar arkasını da koruyan demirden yapılmış zırhlar giyerlerdi. Romalılar, önceleri küçük metal levhaların deri bir yeleğe dikilmesiyle yapılan ve çatıdaki kiremitler gibi birbirine geçen zincirden bir zırh da kullanırlardı. Bunlar sonraları metal halkalardan yapılmaya başlandı ve buna zincirli zırh dendi.
Orta Çağın başlarında Avrupalı askerler, zincirli zırh giyerlerdi. Yaklaşık 1330’dan itibaren şövalyeler birleşik çelik levhalardan yapılan ağır zırhlar giyerlerdi. Silahların gelişmesiyle zırh yavaş yavaş bir göğüslük (göğüs levhası) ve miğfere indirgendi. 20. yy.a gelindiğinde sadece miğfer kaldı. 1940’lardan itibaren naylon, çeşitli plastik ve cam elyaftan yapılmış, yeni çeşit bir vücut zırhı kullanılmaya başlandı.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı