Biyografi

Ziya Gökalp Edebi Kişiliği Kısaca Özet

Ziya Gökalp Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Ziya Gökalp Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa özet
Ziya Gökalp için edebi kişiliği kadar, belki ondan daha fazla olarak ilmi kişiliği demek yerinde olur. Çünkü edebiyat alanında bir hayli eseri olan bu değerli aydınımızın gerçek yönü budur ve edebiyat alanında verdiği ürünler; fikir ve düşüncelerin ilmi prensiplerinin nazma dökülmüş ifadeleri niteliğindedir.
Ziya Gökalp’in Türk toplumuna ve Türkiye’ye yaptığı sayısız hizmetleri üç ana grupta özetlemek mümkündür. Bunlardan birincisi Türkçülüğü ve milliyetçiliğidir. Türkiye’de, Tanzimat’tan; AHMET Vefik ve Süleyman paşalardan bu yana başlatılan Türkçülük ve milliyetçilik hareketini ilk defa plana ve metoda bağlayan, kanalize eden şahsiyet Ziya Gökalp’tir.  Türkçe’nin öz benliğine yönelişi, Türk kültür ve sanatının hatta ilminin millileşmesi konusunda bu değerli düşünürümüzün sayılamayacak geniş hizmetleri vardır.
İkinci büyük hizmeti; edebiyatın bütün dallarını ve müesseselerini millileştirmek, yerlileştirmek, yazı ve konuşma dilini birleştirmek; aruzu, Arap ve İran zevkini artık bir yana bırakarak, özellikle bu sanat dalında yeniden kendimizi bulmamızı sağlamak yolundaki çabalarıdır.
Üçüncü hizmeti; sosyoloji ilmini Türkiye’ye getirerek-sosyoloji çalışma ve incelemeleriyle-çağdaş medeniyetimizi, gerekse medeniyet tarihimizi meydana çıkarmaktır. Bu üç genel hizmetinin yanında Ziya Gökalp’in, ayrıntılar halinde, sayılamayacak kadar daha pek çok yararlıkları bulunmaktadır. Onun edebiyat yönü, şairliği ise yukarıda da belirtildiği üzere bir çeşit uygulama, bin yan hizmettir. Yoksa kendisini bir büyük edebiyatçı, bir büyük şair saymak elbette mümkün değildir ve kendisi de böyle bir iddiada bulunmayı aklında bile geçirmemiştir. Şinasi nasıl yeni Türk edebiyatının ilkelerini ortaya koyup bunun uygulamalarını gençlere örnek olsun diye yapmıştı ise, Ziya Gökalp de aşağı yukarı buna benzer bir zihniyetle edebiyatla uğraşmıştır. Lirizmden ve hayalden uzak bulunan şiirlerinde, hemen bütünüyle, epik ve didaktik temalar işlenmiştir. Kısacası, kendi sanatkar değil, sanatkara yol gösterendir. 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı