Biyografi

Ziya Osman Saba Edebi Kişiliği Kısaca

Ziya Osman Saba Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Ziya Osman Saba Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa özet bilgi
1928 yılında, yedi arkadaşıyla birlikte çıkardıkları Yedi Meşale adlı kitapla edebiyat dünyasına giren Ziya Osman Saba, kısa süren ömrü boyunca daima şiir ve edebiyata bağlı kaldı. Son derece duygusal ve ince ruhu eserlerine daima hakim oldu. Manzumelerinde de büyük sorunlara, toplumdaki çalkantılara iltifat etmedi. Kendi sakin yaratılışına paralel ürünler vermekle yetindi. Çocukluk günleri, onların hayal meyal anıları, mütevazi insanların dar çerçevedeki sevinçleri ve kederleri, orta fakir tabakanın aile hayatındaki kımıltılar, kadere boyun eğiş, büyük şehrin küçük köşeleri, şehirdeki dar tabiat görüntü ve kesitini bizzat kendisi bunları yaşadığı için gerçek bir içtenlikle ve içlilikle dile getirdi. İlk gençliğinden itibaren kendisini tehdit eden ölümle adeta iç içe ve koyun koyuna yaşadı. Ölümü yadırgamadı. Bir hayli ortak yönleri bulunan Cahit Sıtkı ki en yakın arkadaşlarından biridir gib o da eserlerinde ölümü sevimli, en azından korkunç olmayan bir alın yazısı olarak göstermeye çabaladı. Dili ve anlatımı çağımız Türkçesinin en kusursuz örnekleri arasında yer alır. 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı