Kültür

Zorunlu Eğitim Nedir Kaç Yıldır

Zorunlu eğitim nedir, Zorunlu Eğitimin Amacı Nedir, Zorunlu Eğitim Kaç Yıldır

Türk eğitim sisteminin amacı, Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı, sorumluluk bilincinde, insan haklarına saygılı kişiler yetiştirmektir.
Bunu yaparken de gerekli bilgi, davranış ve alışkanlıkları bir üst öğrenime hazırlayarak kazandırır. Türkiye’de 1998 yılına kadar temel eğitim beş yıldı. Fakat Mustafa Kemal Atatürk’ün ulusal bir hedef olarak benimsediği çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkabilmemiz için 1998 yılında sekiz yıllık zorunlu eğitim yasası kabul edildi. Böylece bu amaçların yanında okullarımız, doğru düşünen, etkili ve çabuk kararlar alan. sorumluluğunun bilincinde, yaşama saygılı, ülkesinin gelişmesini kendisinin ve ailesinin gelişmesine bağlı olduğunu bilen bireyler yetiştirmektedir.
Günümüzde zorunlu eğitim 12 yıldır.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı