Biyografi

Zübeyde Hanım'ın Kısaca Hayatı

Zübeyde Hanım’ın Kısaca Hayatı

Zübeyde Hanım kimdir, nerede kaç yılında doğmuştur, Zübeyde Hanım’ın hayatı hakkında kısaca bilgi

(1857 Selânik, Yunanistan – 1923 İzmir)

Atatürk’ün annesi. Zübeyde Hanım, 1857 yılında Selânik’te doğdu. ‘ Orta Anadolu’dan göç ederek, Selânik’in batısında Arnavutluk sınırına yerleştirilen yürüklerden, Hacı Sofi ailesinden Feyzullah Ağanın kızıdır.
Selânik’te Gümrük Muhafaza teşkilâtında memur olan Ali Rıza Efendi ile evliliğinden beş çocuk sahibi oldu. Fatma ve Ömer’i daha küçükken kaybetti. 1888 yılında Mustafa ilkokuldayken kocasını da kaybeden Zübeyde Hanım, zaman zaman çocuklarıyla birlikte kardeşi Hüseyin Ağanın, Rapla ismindeki çiftliğine ‘ giderdi. Bu sırada Atatürk’ün ifadesiyle iyi kalpli bir insan olan Ragıp Beyle evlendi. Kızlarından Naciye de çok yaşamadı. Balkan Savaşı’ndan sonra, birçok Türk ailesi gibi, kızı Makbule ile birlikte Selanik’ten göç etti ve İstanbul’a gelerek Beşiktaş Akaretlerde bir eve yerleşti.
14 Ocak 1923’te tedavi amacıyla gittiği İzmir’de 66 yaşında yaşama veda etti.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı