Kültür

Zurna Nedir Özellikleri Nelerdir

Zurna nedir, Zurna’nın yapımında hangi ağaçlar kullanılır. Zurna ile ilgili bilgi

Keskin bir ses çıkaran ve çoğu zaman davulla ya da dümbelekle birlikte çalman nefesli çalgı. Zurnanın yapımında kullanılan en makbul ağaç erik ağacıdır. Bunun yanında kiraz ve zerdaliden de yapılır. Zurnada, altı tane üst ve bir tane de altta olmak üzere toplam 7 delik bulunur. Ayrıca zurnanın ön ağız bölgesinde “cin ya da şeytan” deliği denilen delikler bulunur. Bunlar 6 tane olup üçerli iki grup biçiminde ve karşılıklıdır.

Eski Türklerin “zuma” adlı bir çalgıyı kullandığı bilinirdi. Rus ve Kafkaslar da bu çalgıyı zuma diye tanımlarlar. Çinliler ise “suna” derler.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı