Asa Nedir? Mitolojide Asa Ne Demektir?

Asa nedir? Mitoloji de Asa hangi anlama gelir, ne demektir? İslamiyet’te Asa neyi simgeler.  

Bir krala, imparatora ait egemenlik simgelerinden biri olan değnek.

Üstün bir yetkinin gücünü simgeleyen değnek.

Baston yerine kullanılan uzun sopa.

Masallarda, halk hikâyelerinde yaşlılık, egemenlik simgesi; dervişlerin güç işleri başarmak için kullandıkları gizemli araç. Musa’nın asası, Musa Peygamber’in mucizelerinden bazılarını göstermesine yardımcı olan asa

Hermes’in başlıca simgesi; üzerinde iki küçük kanadın yer aldığı ve etrafında iki yılanın birbirine dolandığı bir çubuktan oluşur.

Yunan Mitolojisinde Asa

Musa’nın asası. Musa’nın asası aracılığıyla gösterdiği mucizeler Kuran da şöyle anlatılır; Meleklerin armağanı olarak eline ulaşan kutsal asayı Tanrı’nın buyruğu üzerine yere atan Musa. asanın yılan olduğunu gördü; Firavun’u inanç yoluna çağırdığında asasıyla aynı mucizeyi yineledi. Firavun, ordusuyla İsraillileri Kızıldeniz’e sürerken Musa, asasını denize vurunca suyun üzerinde on iki yol oluştu Karşı yakaya geçer, İsrailliler çölde susuz kaldıklarında asasını kayalara vurunca su fışkırdı. Divan şairleri Musa’nın asası ya da yalnızca asa diye anarak bu mucizelere işaret ettiler; uzunluğu bakımından sevgilinin saçını betimlerken de asayı benzetme öğesi olarak kullandılar.

Yun. mitolojisinde Efsanede Hermes’in bir gün çubuğuyla, dövüşen iki yılanı ayırdığı söylenir Önceleri asa, üzerinde hâlâ iki sürgün bulunan bir çoban sopasıydı. Doğu kökenli bir kral asasına ya da simgeye benzemesini isteyen sanatçıların hayal gücüyle İ.Ö. V. yy.’ın sonlarına doğru bugünkü bildiğimiz yılanlı asa biçimini aldı. Eski Yunanlılarda asa elçiler ile münadilerin ayırt edici işaretiydi. Hekimlerin asası ise çevresine Asklepios yılanının dolandığı ve tepesinde ihtiyat aynasının bulunduğu bir demet çubuktu.

Gizli bilimlerde çubuk fallusu, yani yaşam ağacını, iki yılan da inen ve çıkan kozmik akımı temsil eder. Demek ki asa bir bütün halinde karşıt dinamik güçlerin dengesiyle enerjinin ve bereketin simgesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu