Genel KültürTarih

İstanbul’un Eski Manzaraları

3. Ahmet devrinde İstanbul nasıl bir yerdi? Neler Vardı? İstanbul’un eski manzaralarını anlatan hüzünlü bir yazı.

Üçüncü Ahmed devrinde İstanbul tabii güzelliklerini hemen hemen her köşesiyle koruyor durumdaydı. Boğaziçi, onun mavi ve hafif dalgalı sularıyla titreşen yeşil sahillerde dört beş beyaz Özenli köşkten başka, dikkati çeken yapılar yoktu. Beşiktaş sahillerinin çamlıkları altında Saray-ı Aşarînin (Sadrazam Sarayı) görkemli varlığı, Anadolu sahillerinde muntazam camilerin beyaz minareleri, sonra etrafı çiçeklerle bezeli rayiha dolu koylar, Boğaz’ın güzelliğini tamamlıyordu .

Sarayburnu ile İstanbul semtleri, bu tabii güzellikler arasında pek özel bir mevkiiydi. Sarayın sahilden başlayarak Ayasofya (inlerine kadar uzayan surları ortasında, yüksek serviler, ulu ağaçlar arasında kubbeleri ve revakları ile kıyıyı süsleyen yalı köşkleri ve İncili Köşkler, bütün bu köşklerin üzerinde kademeli yükselen Bağdat Köşkü’nün zarafeti, lâle bahçeleri yer alıyordu.

… Üsküdar ve Kadıköy sahilleri de baştanbaşa köşklerle bezenmişti. Bu kıyıdaki saray ve köşkler yüzden fazlaydı. Bunlardan, Silahdar Ali Paşanın, Fatma Sultanla nikâhlanmazdan önce yaptırdığı saray cidden temaşaya değerdi. Saray, deniz kenarında çok güzel bir noktada olup arkasında ormanlarla örtülü bir tepe bulunuyordu. Yüzden fazla odalarının her biri olağanüstü tarzda bezemeliydi. Mermerler, yaldızlar, gayet ince resimler göz kamaştırıyordu. Pencere camları İngiltere’nin en değerli billurlarından seçilmişti.,..

Özellikle hamam dairesi pek muhteşemdi. Kurnalar, çeşmeler, döşemeler hep mermerdi. Tavan yaldızlarla, duvarlar çinilerle kaplıydı. Hamamın yanında iki geniş daire vardı. En yüksekteki bir sed biçiminde idi. Dön köşesinden şelâleler akıyordu…

Ahmed Refik, Lale Devri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir