HalkbilimiEfsaneler

Mersin Efsaneleri, Mersin İle İlgili Efsaneler

Mersin İlimizle İlgili Efsaneler

Güney kıyılarımızın incisi Mersin ilimizin adı İle ilgili çeşitli efsaneler anlatılır. Bunlar, daha ziyade, aynı ad İle anılan balık ve bitki ile ilgilidir. Kim bilir belki de balık ile bitki, adlarını bu güzel ilimizden almışlardır.

Bir gün Mersinli balıkçılar denize açılırlar. Açıklarda avlanırlarken bir köpek balığı sürüsüne rastlarlar. Bunlar avlayabildikleri kadar balığı yakaladıktan sonra akşama doğru kıyıya dönmeye başlarlar. Tam bu sırada önlerinden bir köpek balığı daha geçer. «Şunu da avlayalım.» deyip arkasından giderler. Büyük gayret gösterirler, sonunda onu da yakalarlar.

Kıyıda balıkların yağını almak için uğraşırlarken, son yakaladıkları balığın barsaklarında Mersin adının yazılı olduğunu görürler. Bu hadiseden sonra da ilin adı Mersin olarak söylenmeye başlar.

Başka bir efsaneye göre de, Mersin’e ilk gelen kavimler bölgeyi çalılarla kaplı olarak bulurlar. Kış mevsiminde geldikleri içinde bu çalıların ne olduğunu anlayamazlar. Yaz aylan gelince bu çalılardan beyaz beyaz çiçekler açmaya başlar. Bugün bölgede murt adı verilen meyve bu çiçeklerden meydana gelir. Bölgeye yerleşenler meyvenin adını Mersin olarak bildiklerinden kurdukları şehrin adına da Mersin derler.
Kim bilir daha ne güzel efsaneler vardır bu ilimizin adı ile ilgili… Belki en güzelleri daha derlenmiş bile değil. Ama, her halde, zamanla işlene işlene bu efsanelerin en güzelleri ortaya çıkacaktır.

Kaynak: Saim Sakaoğlu / 101 Anadolu Efsanesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir