Al Basması Nedir? Al Basması Neden Olur, Nasıl Önlenir?

Doğum sırasında temizliğe gerektiği kadar dikkat gösterilmemesi yüzünden loğusa kadının tutulduğu bir hastalıktır. Hasta birtakım şeyler görür veya işitir gibi olur. Hastalığın şiddeti dolayısıyla loğusanın cildinde birtakım kırmızı lekeler peyda olur, albastı sözü buradan gelir. Loğusa humması da denir. Halk arasındaki bir İnanışa göre albastı hastalığını loğusaya Alkarısı, Alkızı veya Alanası adı verilen efsanevi yaşlı bir kadın getirir. Efsaneye göre Alkarısı gözleri tepesinde bir kadındır, loğusanın kırkı İçinde gelir. Erkek olan yerlere yaklaşmayıp daha çok geceleri yalnız bulunan loğusalara musallat olur. Bunu önlemek için Kuran okunur, muska takılır, loğusanın yatağına kırmızı kurdele bağlanır. Loğusayı kırkı içinde sokağa yalnız çıkarmamak, evin içinde, tek başına bırakmamak için de dikkat edilir.

Al basması nedir, ne demek anlamı. Al Basması neden olur? Al basmasını önlemek ve korunmak amacıyla neler yapılır? 

Albastı ya da Albasma

Loğusalarda görülen, halk arasında yaygın inanışa göre al karısının neden olduğu loğusalık” humması (humma-i nifa-sî) adlı hastalık.

Yeni doğmuş çocuklarda görülen, halk inanışına göre al karısının neden olduğu ateşli hastalık. Bebek ilk kırk gün içinde yalnız bırakılırsa bu hastalığa yakalanacağına inanılır.

Anadolu’da albastıyı önlemek için, köken; şamanlığa değin uzanan, çeşitli uygulamalara başvurulur. Al karısının, üzerinde al renk ya da altın taşıyana zarar vermeyeceğine inanıldığından loğusanın boynuna mirastan kalma bir beşibirlik ya da ikibuçukluk’ takılır, yüzüne al duvak, üstüne al örtü örtülür. Loğusa kırkı dolana değin boynunda altın, belinde anahtar başında al yemeni ya da kurdeleyle dolaşır. Yastığının altında bıçak, saban demiri, maşa ya da kurt derisi bulundurma, ayetülkürsi okuyarak yatağını urganla çevirme, evde ya da komşuda silah patlatma, başucuna yumurta ya da tandır şişine geçirilmiş soğan asma, al-basmayı önlemek için günümüzde de başvurulan uygulamalardandır. Alınan önlemlere rağmen loğusayı al basarsa, al” ocağı diye tanınan ailelere başvurulur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu