Genel KültürTiyatro

Antik Mısır Tiyatrosu Özellikleri, Tarihi

Antik Mısır Tiyatrosu Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmış ve Nasıl Gelişmiştir. Antik Mısır Tiyatrosunun Özellikleri Nelerdir, Hakkında bilgi

Mısır tiyatrosu, M.Ö. 4000 yıllarında başlamıştır belgelere göre. Güzel sanatların her dalında çok başarılı ve etkili yapıtlar vermiştir Mısır uygarlığı. Yunan tiyatrosuna bir esin kaynağı olmuştur, tüm dünyaya öncü ve örnek oyunlar yaratan tarihsel Mısır tiyatrosu. Mısır yapıtlarının etkisi ve izleri belirlidir Yunan heykellerinde ve Yunan tiyatrosunda. Dinsel oyunlardır dinden kaynaklanan dramatik oyunlar.

Dört türlüdür dramatik gösteriler. Birincisi, piramitlerin ve mezarların üzerine yazılı metinler. M.Ö. 4000 yıllarına uzanan bu oyunlarda, genellikle firavunların öldükten sonra öbür dünyada yeniden dirilmeleri işlenmişti. Rahipler tarafından oynanırdı gösteriler. Açıklamalar ve karşılıklı konuşmalarla sergilenirdi.

İkincisi, M.Ö. 3000 yıllarında oynanan oyunlar. Konu yine firavundur. Firavunun taç giyme törenleri sergilenir. Firavunun gücü ve ölümsüzlüğü yansıtılmıştır tema olarak.

Üçüncü oyunlarda, büyü ve büyü ile hastaları iyileştirme yöntemleri ön planda. Dördüncü oyunlar, M.Ö. 2600 yıllarında oynanan «Acı çekme» oyunları. İkhernofret önemli bir kişidir bu dönemde. Tarihte, ilk oyun yazarı ve ilk oyun yönetmenidir. Sanatsal bir disiplin kazandırmıştır oyunlara. Oyunlarında, oyuncu sayısı fazla, dekor ve aksesuar vardır.

Dinsel danslar ve ritüel danslar sunulmuştur. İkhernofret’in başlattığı akım, onun doğrultusunda ilerlemiştir aşamalarla. Tapınakların önünde oynanırdı oyunlar. Bu tür oyunlar son buldu, Hristiyanlık Mısır’da resmi din olarak kabul edilince. Mısır tiyatrosu, binlerce yıl kuşaktan kuşağa Yunan tiyatrosunu ve daha sonra tüm Avrupa tiyatrosunu etkileyen, modem Avrupa tiyatrosunun öğelelerini oluşturan bir sanat okulu niteliğinde.

Balenin, operanın, Avrupa müzikli oyunlarının ve danslarının temeli Mısır tiyatrosudur. Fransızların «Can-Can» dansları, beş bin altı bin yıl önce Mısır sahnelerinde ve günlük yaşantılarında oynanırdı. Mısır tiyatrosunun katkısı çoktur dünya tiyatro sanatına.
Muzaffer Budak, Tiyatro

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir