Genel KültürMüzik

Çaykovski 6. Senfonisi Hikayesi

Çaykovski 6. Senfonisi Hikayesi, 6 Senfoni nedir, neyi anlatır, kime yazılmıştır, özelliği nedir?

Ünlü Rus bestecisi Çaykovski, hayatı boyunca yalnız iki şeye bağlanmıştı: Müzik ve yüzünü hiç görmediği sevgilisi Madame Von Meck’ten aldığı mektuplar.

Çaykovski, Cenevre’de tedavideyken bu esrarengiz kadınla mektuplaşmaya başlamıştı. Madame Von Meck. tatlı mektuplarıyla bestecinin maneviyatını düzelttikten başka, kendisine ayrıca para da göndererek onu maddi bakımdan destekliyordu. Yalnız bir şartı vardı: Birbirlerini hiç görmeyecekler birbirleri hakkında başkalarından da bilgi edinmeye kalkışmıyacaklardı.

Fakat günün birinde Madame Von Meck’ten gelen bir mektup bestecinin hayatını bir anda yıkıverdi. Kadın artık onunla mektuplaşmak istemediğini yazmıştı Ara sıra beni hatırla diyordu. Çaykovski çılgına dönmüştü… Hayatında sevgiyle bağlandığı tek insan ona nasıl bunu yapabilirdi! Kâğıda, kaleme sarıldı, Madame Von Meck’e uzun bir mektup yazdı. Maddi yardıma ihtiyacı kalmamıştı, fakat onun mektupları olmazsa yaşıyamayacaktı Çaykovski’nin bu uzun mektubuna Madame Von Meck’in bir komşusu cevap verdi. Her şey bitmişti artık. Kadın yazı yazamayacak kadar hasta ve yorgundu.

Çaykovski yeni bir eser bestelemeye koyuldu. 6’ncı senfonisini besteliyordu. Ölmüş bir dostluğa veda şarkısıydı bu. Melodileri o kadar acıklıydı ki, besteci bile üzerinde çalışırken zaman zaman gözyaşlarını tutamıyordu. Bu esere hiç kullanılmamış yepyeni bir ad bulmalıydı: Bestecinin çektiği dayanılmaz ıstırabı bir kelimeyle anlatacak bir ad. Trajik Senfoni, yahut Gözyaşları Senfonisi… Kardeşi, bestecinin imdadına yetişti. Esere : Acıklı Senfoni adını koydu.

Bu senfoni, Çaykovski’nin son eseridir. Ölümünden iki hafta sonra ilk defa çalındığı vakit dinleyiciler, gözyaşlarını tutamadılar. Çaykovski’nin vedası pek acıklıydı. .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir