HalkbilimiŞehir-Kültür

Elazığ’ın Kültürel Özellikleri Nelerdir?

Elazığ’ın Kültürel Özellikleri Nelerdir? Elazığ’ın Kültürü, halk oyunları, yöresel türküleri, halk müziği, çalgıları, yöresel kıyafetleri, kadın ve erkek giyimi

Harput-Elazığ müziğinin sözlü ürünlerinde divan ve halk edebiyatının biçimlerine rastlanmaktadır.

Yöredeki türküler içerik yönünden olay türküleri, lirik türküler ve eğlence türküleri olmak üzere 3 grupta toplanır.
Yörenin ünlü türküleri Pasa Göçtü, Divan Tecnis, Elezber, Harput Mayası, Mamoş Mezireden Çıktım. Saray Yolu, Yel Eser, Ağam Eğlendi Gelmedi, Bu Dere Baştan Başa, Yoğurt Koydum Dolaba, Geline Bak Geline, Kaşların Karasına, Odasına Vardım. İndim Yarin Bahçesine, Bir Ah Çeksem, Eminem Oturmuş, Tevekte Üzüm Kara. Yüksek Minarede, Halay, Delile, Çayda Çıra Yanıyor, Deve Oyunu, Yüzük Oyunu türküsü vb..

Geleneksel halk müziği araçları arasında zurna, çığırtma davul, def,  klarnet ve cümbüş en çok kullanılanlardır. Geleneksel oyunların başında halay gelir; En ünlü oyunu Çayda Çıra’dır. Diğer oyunlar Tamzara, Zöbek. Şıkıldım, Avreş. Çiciko, Çayır, Bıçak Oyunu ve Karakuş’tur.

Giyim Kuşam: Kadınların gündelik giysisi şalvardır. Sırta “geyme” denen bir tür bluz ve şalvar üstüne üçetek giyilir. Bele gümüş kemer takılır.

Erkek giyiminde ayağa postal giyilir. Mavi ya da lacivert renkli şalvarın üstüne mintan ve kısa kollu yelek kullanılır. Bele renkli kuşak dolanarak ayağa poçikli kundura giyilir.

Elazığ Kültürü Hakkında Diğer Bilgiler

Eklenecektir….