Güncel

Etkili Konuşmanın Kuralları Nelerdir?

Etkili konuşmanın kuralları nelerdir? Etkili konuşmak için hangi teknikleri uygulamak gerekir. Etkili konuşmak için neler yapılmalı?

Ne konuşacağını bilmek kadar hitap edilecek dinleyici tanımak, kelimeleri isabetle seçmek ve yerinde kullanmak, güzel ve etkili konuşmanın başlıca şartları arasında yer alır

Büyük Fransız edibi Moliere: Bizi anlamışlarsa, bu iyi konuştuğumuzun delilidir? diyor. Ama pek çok problemin karşılıkla konuşmalarla çözümlendiğini günümüzde, biz çocuklarımıza toplum önünde konuşmak güç gelir, anlaşılmamaktan korkarız!…
İnsan beyni esrarlı bir organdır, doğar doğmaz çalışmaya başlar da toplum önünde durur.

1- Dinleyicileri tanımak. Önce dinleyicilerimizin kimler olduğunu , ne ile ilgilendiklerini, ortamın ne olduğunu ve tam olarak ne hakkında konuşacağınızı tespit ediniz. Dinleyicilerin tanınması konuşmanın hazırlanması kadar önemlidir. Dinleyicilerimizin yaşlarını daima göz önünde tutmalısınız.

2- Konuşmayı hazırlamak. Konuşmalar genellikle iki şekilde hazırlanır: Metin tamamen yazılır veya kart sistemi uygulanır. Metnin tamamen yazıldığı konuşmalarda, konuşmacı notlarına bakarak konuşur. Kart sistemine gelince, konuşmanızın müsveddesini hazırladıktan sonra önemli noktalarını altlarını çizerek onları kartlara geçiriniz ve sıraya koyup numaralayınız. Kelimelere bakarak konuşmanızın defalarca provasını yapınız. Ne kadar çok çalışırsanız konuşmanız o derece güzel olur.

3- Konuşmaya başlamak. Konuşmaya giriş çok önemlidir. Dinleyiciler üzerinde bıraktığınız ilk intiba çok şey ifade eder. Açış sözlerini mümkün olduğu kadar kısa öz tutunuz. Dramatik veya esprili bir söz toplumun dikkatini üzerinizde toplar. Ölçüsüz nükte yapmaktan kaçınınız. Yapacağınız konuşmanın türüne göre bir giriş ayarlamalısınız.

Yapmamanız gereken çok önemli bir nokta var. Sakın dinleyicilerden toplum önünde konuşkanın pek kolay olmadığını söyleyerek özür dilemeliyiz

4- Sesi İyi Kullanmak. Sesinizi daima şartların gerektirdiği gibi ayarlamalısınız. Başınızı dik tutunuz ki sesiniz direkt olarak dinleyicilere yönelsin. Genellikle yeterli sandığınızdan bir ton daha yüksek sesle konuşunuz. Ses insan vücudunun tabii bir müzik aletidir. İç sıkıcı, monoton bir konuşmanın dinleyiciler üzerinde hiçbir tesiri olamaz. Tabii olunuz ve sesinize değişik tonlar, renkler vermekten korkmayınız.

5- Kelimeleri Seçmek. Basit, günlük hayatın normal kelimelerini kullanınız. Mecbur kalmadıkça yabancı kaynaklardan kelimeler kullanmayınız. Konumunuzu göz önünde bulundurarak dinleyicilerinizin kolaylıkla anlayabileceği kelimeler kullanınız. Teknik bilgisi az olan dinleyicilere de teknik kelimeler kullanmayınız. Dinleyiciler kapalı ifadelerden sıkılırlar. Kendilerinizi yukarıdaki belirtilen esaslar dahilinde dinleyicilerinize göre seçiniz.

6- Dinleyicilerle İlişki Kurmak. Dinleyicilerinizi etki altına almak istiyorsanız onlara bakmalısınız. İnsanları kazanmak için onlara bakmak gerekir; yere, tavana, masaya, pencereye ya da kapıya değil. Küçük gruplara konuşma yapmak oldukça kolaydır. Fakat büyük gruplar önünde konuşmak demek, dinleyicilerinizi zihninizde gruplara bölüp, her gruba ayrı ayrı hitap etmek demektir. Pek çok konuşmacı konuşurken sadece birkaç kişiye veya bir gruba hitabeder. Gerçi sesi bütün dinleyiciler tarafından duyulur ama ihmal ettikleri kısımlardaki dinleyicilerin ilgileri kaybolur.

7- Yardımcı Unsurlardan Yararlanmak. Ustalıkla kullanılırsa yardımcı unsurlar büyük faydalar sağlarlar. Fakat gereğinden fazla yardımcı unsur dinleyicileri rahatsız eder. Bunları önemli bir noktayı başka bir yolla daha iyi anlatamayacağınız zaman kullanınız. Yardımcı unsuru seçerken iyice düşününüz. İşi bitince de onu hemen ortadan kaldırınız veya üzerini kapatınız. Eğer oldu gibi ortada bırakırsanız, dinleyicilerinizin dikkati yardımcı unsura yönelecektir.

8- Tiklerden Kaçınmak. Pek çok konuşmacının dinleyicileri son derece rahatsız eden devamlı hareketleri ve kelime tekrarları vardır, ceketinizin yakasını salmak, kravatınızı sıkmak, kulağınızı çekmek, saçlarınızı düzeltmek veya masa üzerindeki her hangi bir şeyle oynamak, bu tür hareketlerin belli başlılarıdır, rahatsız olan dinleyici bu hareketleri algılamaya başlar böylelikle genel dikkat dağılır.

9- Sonuç. Acaba konuşmayı nasıl bitirmeli? En kolay ve basit yol konuşmamızın önemli noktalarını özetlemektir. Konuşmamızı güzel bir sözle veya herhangi bin kaynaktan aldığınız kısa bir bölümle bitirebilirsiniz.

Eğer güzel konuşmak istiyorsanız her şeyden önce kendinizi tanımaya çalışınız, her şey gibi güzel konuşmanın da belirli yol ve kuralları vardır. Avrupa’da çeşitli firmalar güzel ve etkili konuşma kursları düzenlerler. Yaptığınız konuşma kişiliğinizin aynasıdır, nasıl bir insan olduğunuz nasıl düşündüğünüz değerleriniz konuşmalarınızdan anlaşılır.

Değerli ziyaretçilerimiz,  güzel ve etkili konuştuğunuza inanıyor musunuz? Bu konuda bir eğitim aldınız mı? Bu tür eğitimlerin etkili olup olmadığına inanıyor musunuz? Güzel ve etkili konuşmak konusundaki düşüncelerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir