Genel KültürMimari

Kaya Resimleri Nedir? Özellikleri, Tarihçesi

Görsel: arkeofili.com sitesinden alınmıştır.

Kaya Resimleri;  Tarihin ilk çağlarında ilk insanların kayalara yaptıkları resimler.

XIX. yüzyılın ikinci yarısından beri yapılan araştırmalar, tasvirin paleolitik çağlara dayandığını gösteriyor. Son yıllarda Fransa’nın güneybatısında ve İspanya’da, duvarlarına hayvan resimleri çizilmiş birçok mağara bulunmuştur. Bunların en ünlüleri, Fransa’daki Lascaux ile İspanya’daki Altamira mağarasıdır. Bu mağaralardaki resimleri inceleyen arkeologlar, gerçeğe çok benzeyen, canlı gibi duran bu hayvanların, Buzul Çağı insanlarınca yapılmış olabileceğine inanmamışlardır. Oysa bu bölgelerde bulunan kemik ve taştan yapılmış araçlar, mamut, bizon ve ren geyiği resimlerini, onları avlayan, bu yüzden de onları çok iyi tanıyan kimselerin resimlediğini ortaya koymuştur.

Bu mağaralara bazen dar ve alçak koridorlardan geçilerek gidilir. Böylesine güç ulaşılan bir yere, yalnız süsleme amacıyla gidilmiş olamaz. Bu ilkel avcılar, oklarını ve baltalarını kullanarak elde ettikleri avlarının sadece resmini yapmakla gerçekte hayvanların kendi güçlerine boyun eğeceğine inanmış olabilirler.

İlkel insanlar, mağara duvarına yaptıkları resimlerde, etkin bir gücün toplandığına, bunların bir tür büyü olduğuna inandıklarını ortaya koymuşlardır. Her yandan şişlenmiş, ağzından burnundan kan fışkıran hayvan resimlerinin, o hayvanın avlanmasını kolaylaştıracağına inanmışlardır. Böyle resimlere mağaralarda çok rastlanılması bunu kanıtlar gibidir. İnsanın kendine güveni arttıkça tasvir, kuytu yerlerden günışığına çıkmıştır. Ancak bu kez ulaşılması güç sarp kayalara çizilmeye başlanmıştır. Kuzey Afrika’da, İskandinavya’da, Kuzeybatı Rusya’da pek çok kaya resmine rastlanılmıştır. Bu resimler Mezolitik Çağ’a aittir. Paleolitik Çağ’da resmin konusu hayvan iken, Mezolitik çağ’da insan ve eylemi olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir