Genel KültürDeyim HikayeleriEdebiyat

Kazın Ayağı Öyle Değil Deyiminin Anlamı Hikayesi

Kazın Ayağı Öyle Değil Anlamı

Kazın Ayağı Öyle Değil deyimi ; “sen öyle zannediyorsun ama, işin aslı öyle değil” mânâsında kullanılır.

Kazın Ayağı Öyle Değil Hikayesi

Adamın biri tavuk hırsızı imiş. Mahallede konu komşunun kümeslerinden çaldığı tavuk, hindi, ördek ve kazlarla geçinirmiş.

Bir gün bitişik komşusunun bahçesinden bir çift hindi çalmış. Hindileri kesmiş, karısı da ocakta pişmekte olan hindilerin yağları ile yağlamak için yufka açıp saç üstünde pişirmeye başlamış.
Hindileri çalınan komşu akşam üzeri işin farkına” varmış. Mahallenin imamına ve ihtiyar heyetine şikayet etmiş. İmam ve muhtar, heyet halinde hırsızın evine baskın yapmışlar. Henüz sofrada bulunan pişmiş hindileri görüp suç üstü yakalamışlar. Ama hırsız, durmadan onların hindi olmadığını ve kendisinin bugün avda vurduğu bir çift yaban kazı olduklarını iddia etmiş.
“Öyle ise, tüylerini, kafasını ve ayaklarını görelim” demişler.
Heyetten birisi bahçedeki çöp tenekesini devirip ararken hindilerin ayaklarını bulmuş. Diğer üyelere haber vermiş. Hırsıza gösterip yüzüne tükürmüşler.
“Kazın ayağı böyle mi olur? Utanmaz…” demişler.
Pişkin hırsız iddiasında ısrarla:
“Efendim” demiş, “Bunlar yaban kazıdır. Bunların ayakları böyle olur. Çünkü bunlar daima havada uçtuklarından, suda yüzen kazlar gibi, ayak parmaklan arasında yüzgeçlik yapan perdeleri yoktur.”