Genel KültürSpor

Aba Güreşi Nedir? Aba Güreşi Tarihçesi, Kuralları

Aba güreşi nedir? Aba güreşi nasıl yapılır? Aba Güreşi Tarihçesi ve Kuralları hakkında bilgi. 

Aba güreşi, özellikle Hatay yöresinde yaygın olan geleneksel bir güreş türü. Güreşçiler özel olarak abadan yapılmış keçe yelek ile kısa don giyerler; bele kuşak sararlar. Judoya benzer yanları olan aba güreşinde ağırlık farkı gözetilmez ve yenişme ayakta olur. Her yıl nisan ayında Altınözü’nde yapılan geleneksel aba güreşi şenlikleri sürdürülüyorsa da, köy düğünlerinde düzenlenen ödüllü aba güreşi son yıllarda önemini yitirmiştir.

Aba güreşleri, Hatay ve Gaziantep yöresinde oldukça yaygındır. Adını pehlivanların giydiği abadan almaktadır.

Aba: yakasız, kaban uzunluğunda, yarım kollu, koltuk altı bölümü kol ucundan koltuk altına kadar kesik, keçeye benzemektedir. Kalın kumaştan ya da kaba deriden dikilen bir güreş giysisidir. Abalar köy halkının ortak malıdır.
Aba güreşinin yapıldığı yörelerde her köyün en az iki adet abası vardır. Pehlivan abayı giydikten sonra, beline bir kuşak bağlar. Aba güreşinde süre 7 dakikadır. Güreş yerde iki dakikadan fazla sürdürülmez. Bu güreşlerde yaş, boy, kilo, kardeş, akraba gibi özellikler eşleştirme de ayrılık yaratmamaktadır. Kendine güvenen meydana çıkar ve güreşir. Bu güreşler genelde düğünlerde davul zurna eşliğinde yapılmaktadır.

Aba güreşinin judo ile büyük benzerlikleri vardır. Hatta Judonun Aba güreşinin formüle edilmiş bir şekli olduğunu söyleyebiliriz.

Özbay Güven, Türklerde Spor Kültürü

Aba Güreşi, özellikle Hatay yöresinde yaygın olan geleneksel bir güreş türü. Güreşçiler özel olarak abadan yapılmış keçe yelek ile kısa don giyerler; bele kuşak sararlar. Judoya benzer yanları olan aba güreşinde ağırlık farkı gözetilmez ve yenişme ayakta olur. Her yıl nisan ayında Altınözü’nde yapılan geleneksel aba güreşi şenlikleri sürdürülüyorsa da, köy düğünlerinde düzenlenen ödüllü aba güreşi son yıllarda önemini yitirmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir