Güncel

Alaturka Nedir? Alaturka Ne Demek Anlamı

Alaturka nedir, Alaturka demek sözlük anlamı nedir? Alaturka ne anlama gelir? Alaturka tuvalet, Alaturka Saat, Alaturka Yemek, Alaturka Nal Ne Demektir?

1. Alafrangaya karşıt olarak Türk, özellikle Osmanlı yaşam biçimine özgü ona uygun şey; bunu benimseyen, ondan izler taşıyan kimse için kullanılır.

2. Çağa uygun olmayan şey ya da kimse; düzensiz, yöntemsiz iş, eylem için kullanılır: Alaturka bir adam. Alaturka ilişkiler.

3 Alaturka musiki, Türk sanat müziği. Alaturka saat, güneşin batışında on ikiyi göstermek üzere ayarlanan saat sistemi, ezani saat. Alaturka takvim, cumhuriyetten önce kullanılan takvim. Alaturka tuvalet, taban düzeyin dee delikli bir tas verlestirilerek yapılan tuvalet; hela. Alaturka yemekler, Türk mutfağı.

4. Türk sanat müziği: Alaturkayı sevenler ya da sevmeyenler.

5. Alaturka kiremit, kesik konik, yağmur oluğu biçiminde kiremit; aynı öğe hem altta (alt kiremit) hem üstte (örtü kiremiti) kulanılır ve bağlantı sistemi yoktur. Alaturka kiremit Romalılar’ın imbrexden türemiştir.

6.Alaturka mıh, alaturka nalı çakmada kullanılan ve çubuk demir kalıpta dövülerek hazırlanan mıh. Alaturka nal, ortası delik, tek parça demir bir levhadan oluşan nal.

Alaturka nalın ön çevresi yuvarlak, arka çevresi sivriye yakındır. Ayrıca toprak yüzü, ayak tabanına basıncı önlemek için hafif çıkıntılı yapılır. Ökçe, maya yarığı arkasına yaslanacak biçimde yukarıya doğru bükülür ve böylece nalın ileriye kayması önlenir. Her bir nalda altı ya da sekiz mıh deliği açılır. Bu nallar günümüzde Anadolu’nun kimi yörelerinde binek hayvanlarına çakılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir