HalkbilimiEfsaneler

Ejderha Taşı Efsanesi (Elazığ İline Ait Efsaneler)

Elazığ Efsane Örnekleri

Ejderha Taşı Efsanesi, Elazığ ilimize ait Ejderha Taşı Efsanesi nedir, neyi anlatır? Elazığ Harput Efsanesi Ejderha Taşı

Bugün Elazığ İlimizin bir bucağı olan, eski günlerin şaşaalı Harput’u ile ilgili olarak bir efsane anlatılır:

Harput’a bir ejderha musallat olur, geceleri şehre yaklaşırken büyük gürültüler, korkunç homurtular çıkarır. Halk bundan son derece korkar. Ama yapacakları bir şey yoktur. Ejderhanın bu gelişleri bir müddet devam eder. Şehir halkı da, onun her gelişinde aynı korkuyu duyar.

Ejderhanın, yine korkunç gürültüler çıkararak  geldiği bir gece, bazı kimseler, devrin büyük âlimi Fetahmet Baba(Fatih Ahmet Baba)’ya koşarlar, Durumu birkaç cümle ile ona anlatırlar. Fetahmet Baba halka korkmamalarını, ejderhanın onlara bir şey yapamayacağını söyler.

Gecenin karanlığında neye uğradığım anlamayan şehir halkı evlerinden dışarı çıkıp canlarını kurtarmakla meşgulken Fetahmet Baba ejderhanın gelmekte olduğu istikâmete doğru gider.

Herkes kaçtığı için yalnız kalan Baba avuçlarını Allah’a açarak dua etmeye başlar. Duasını bitirip avuçlarını yüzüne süreceği sırada, üstüne gelmekte olan ejderha da taş kesilir.

Anlatıldığına göre, ejderhanın şekli bugün bile canlılığını muhafaza etmekteymiş. Fetahmet Babanın mezarı ise halk tarafından ziyaret ve adak yeri olarak büyük ilgi görmektedir.

Kaynak: Saim Sakaoğlu / 101 Anadolu Efsanesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir