Arzuhalcilik Nedir? Nasıl Bir Meslektir? Tarihçesi

Arzuhalcilik nedir? Arzuhalcilik nasıl bir meslektir, tarihçesi.

Arzuhalcilik, okur yazar sayısının az olduğu geçmiş dönemlerde ancak resmi izinle yapılan bir meslekti Arzuhalci olmak isteyen kişi, arzuhalcıbaşına başvurur, resmi bir kurul önünde yapılan sınavda başarılı olursa kendisine “izin tezkeresi” verilirdi.

Arzuhalcilerde yazısının güzel olması yanında namuslu olmak, şeriatı, yasayı, yasaklanmış konuları iyi bilmek gibi nitelikler aranırdı. XIX. yy. (19 yüzyıl) sonlarında arzuhalciler İstanbul’da genel olarak Beyazıt’ta, Ayasofya camisi çevresinde Sultanahmet meydanında, Yenicami yakınlarında açık havada çalışırlardı. Arkalıksız hasır iskemlelerde oturan arzuhalcilerin önlerinde hokka, kamış kalem, rıhdan vb gibi yazı gereçlerinin durduğu bir rahle, yanlarında da müşterinin oturacağı birkaç iskemle bulunurdu.

Ülkede okur yazar sayısının artması ve belirli anlatım kalıplarıyla dilekçe yazma yönteminin kalkması sonucunda arzuhalcilik mesleği sönmeye yüz tuttu. Cumhuriyetken sonra, özellikle Latin alfabesinin benimsenmesi üzerine (1928) sayılan giderek azaldı.

İlgili Makaleler