EdebiyatGenel KültürKitap Özetleri

Ayaşlı ve Kiracıları Romanı İçeriği Konusu Özeti

Memduh Şevket Esendal’ın Ayaşlı ve Kiracıları Romanı Özeti. Ayaşlı ve Kiracıları konusu içeriği, özeti.

Ayaşlı ve kiracıları, Memduh Şevket Esendal’ın romanı (1934; Ayaşlı ile kiracıları adıyla 1957). Olaylar, Cumhuriyet’ in ilk yıllarında, Ankara’da dokuz odalı bir apartmanın kiracıları çevresinde geçer. Bir köy ağasının oğlu olan ve eşkıyalık, zaptiye çavuşluğu, arzuhalcilik, otelcilik vb. gibi türlü işlere girip çıkmış Ayaşlı ibrahim Efendi adında birinin oda oda kiraya verdiği apartmanında, Türkiye’nin başka başka kesimlerinden gelen kadınlı erkekli çeşitli insanların (eski bir çiftlik sahibi, yaşlı bir konsolos, odun-kömür satıcısı ile karısı, eski bir bar kızı ile şoför kocası, odasında kumar oynatan bir kadınla kocası, hizmetçiler, misafirler vb.) serüvenleri aracılığıyla, başkent Ankara’nın sosyo-ekonomik görünümü anlatılmıştır. 1942 CHP roman ödülünde derece alan roman, kiracılardan birinin anı defteri biçiminde yazılmıştır.

Ayaşlı ve Kiracıları Özet

Cumhuriyetin ilk yıllarında, Ankara’da, Ayaşlı İbrahim Efendi adında biri, dokuz odalı bir apartman dairesini oda oda kiraya yermektedir. Bir köy ağasının oğlu olan Ayaşlı İbrahim, eşkıyalık, zaptiye çavuşluğu, arzuhalcilik, otelcilik, vb. gibi türlü boyalara boyanmış bir adamdır. Odalarda, kadın, erkek, genç, ihtiyar, evli, bekâr çeşitli insanlar oturmaktadır: Ayaşlı’nın apartman katında geçen hayatı anı biçiminde yazan bekâr bir banka memuru; eski bir çiftlik sahibi olan yaşlı Hasan Bey; eski konsoloslardan ihtiyar Şefik Bey; odun ve kömür satıcısı Buhara’lı Abdülkerim ile karısı İffet Hanım; eski bar kızlarından Faika ile kocası şoför Fuat; geceleri odasında kumar oynatan Turan Hanım’la kocası Haki Bey; bunlardan başka, ikide bir değişen hizmetçiler; dışardan gelip giden misafirler.

Romanda, Türkiye’nin çeşitli katlarından gelen bu insanların ayrı ayrı maceraları ve birbirleriyle olan ilişkileri anlatılmaktadır.