Beypazarı Bakırcılık (Nazım Akpınar’dan Derleme)

Derlemeci Gülçin Karadeniz ve Usta Nazım Akpınar

Beypazarı’nda,  Bakırcılık ile ilgili olarak Nazım Akpınar’dan derlenen bilgiler. 

NAZIM AKPINAR -Bakırcılık (Beypazarı)

Derleyen: Gülçin Karadeniz, Emir Sait Demir
Derleme Yeri: Beypazarı
Derleme Tarihi 28.11.2007
Kaynak Kişi: Nazım Akpınar, 61 yaşında
Mesleği Kaç Yıldır Yaptığı: 50 yıl
Mesleği Kimden Öğrendiği: Babadan
Mesleği Kimlere Öğrettiği: Çıraklara

Nazım Akpınar’ın işyerindeki objeler

Nazım Akpınar, 50 yıldır Beypazarı’nda bakırcılık yapan bir ustadır. Babası Mehmet Akpınar’dan öğrendiği bu mesleği günümüzde devam ettirmektedir. Beypazarı’ ndaki işyerinde imal ettiği eşyalar arasında, sahanlar, güğümler, tavuk tencereleri, ibrikler ve mutfak araç gereçleri bulunmaktadır. Teknolojinin ilerlemesi ile plastik ve alüminyum araç-gereçler fazlalaşmış olsa da, Beypazarı’nda kız evlenmeden çeyiz olarak yukarıda ifade edilmiş olan ürünlerin alındığını söyleyen Nazım Usta, bu mesleğin devam etmesi için öğretilmesi ve desteklenmesi gerektiğini ifade etmektedir.(F:5,6)

Gazi Üniversitesi Türk Halkbilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Yayınları 2018 Ankara ( Yaşayan İnsan Hazineleri M. Öcal OĞUZ, Esra Bilgi) 

“Öcal Oğuz “Yaşayan İnsan Hazinelerin korunması için destekleme projelerinin geliştirilmesi gerektiği ve Yaşayan İnsan Hazinesi olarak isimlendirilebilecek ustaların, mesleklerini öğretebilecekleri ya da mesleğin aktarımını sağlayabilecekleri fırsatların yaratılması gerektiği düşüncesindeyiz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu