Beypazarı, Dokumacılık (Hayati Erdemli’den Derleme)

Gazi Üniversitesi Türk Halkbilimi Öğrencilerinin Araştırmaları

Beypazarı’nda, Dokumacılık ile ilgili olarak Dokumacı Ustası Hayati Erdemli’den derlenen bilgiler. 

HAYATİ ERDEMLİ – Dokumacılık(Beypazarı)

  • Derleyen: Aydın Türk
  • Derleme Yeri: Beypazarı
  • Derleme Tarihi:05.12.2007
  • Kaynak Kişi: Hayati Erdemli, 65 yaşında, 1985 yılında emekli olmuş, mesleği hala devam ettirmekte.
  • Mesleği Kaç Yıldır Yaptığı:35 yıl
  • Mesleği Kimden Öğrendiği: Babadan
  • Mesleği Kimlere Öğrettiği: Çıraklara (oğlu)

35 yıldır tezgâhında yöresel ipek bürgüler dokuyan Aydın Usta, bu mesleğe babasının yanında başladığını bir süre devlet memurluğu yapıp emekli olduktan sonrada bu mesleği yine devam ettirmeye çalıştığını söylemektedir. Yöresel bürgüleri çeşitli renklerde ve desenlerde ipekten dokuyan Aydın Usta, babasının zamanında 8 tane dokuma tezgâhlarının olduğunu zamanla talebin azalması ve fabrikaların açılması ile tek tezgâhlarının kaldığını ifade etmektedir. Kareli tezgâhlarında oğlu ile birlikte ipekli masa örtüleri, nevresim takımları, oda takımları, ipekli gelin örtüleri dokumaktadırlar. Aydın Usta birçok dergi ve gazete haberine konu olmuş, hakkında işinin erbabı olduğunu anlatan yazılar yazılmıştır. İpekli dokumacılığının zahmetli bir meslek olduğunu ve talebin giderek azaldığını söyleyen Usta, emekli maaşı olmasa geçinmenin zor olacağını belirtmektedir.

Gazi Üniversitesi Türk Halkbilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Yayınları 2018 Ankara ( Yaşayan İnsan Hazineleri M. Öcal OĞUZ, Esra Bilgi) 

“Öcal Oğuz “Yaşayan İnsan Hazinelerin korunması için destekleme projelerinin geliştirilmesi gerektiği ve Yaşayan İnsan Hazinesi olarak isimlendirilebilecek ustaların, mesleklerini öğretebilecekleri ya da mesleğin aktarımını sağlayabilecekleri fırsatların yaratılması gerektiği düşüncesindeyiz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu