Genel KültürDini Konular

Dinlerde Cenaze Törenleri (Yahudilik, Hristiyanlık, İslamiyet)

Dinlerde cenaze törenleri nasıl yapılır? Müslüman, Hristiyan ve Yahudiler de Cenaze Törenleri

Biri öldüğünde o kişiye veda etmek çok önemlidir. Cenaze; aile, arkadaşlar ve orada olmaya çalışanlar tarafından düzenlenen son saygı törenidir.

Dini öğretiler, ölümün insan hayatının tamamen sonu olmadığını ve bir insan öldüğünde inanılmaz acılar çekmenin yanlış olduğunu söyler. Bu nedenle de cenazeler üzüntü ve umut, kayıp ve kutlamanın karışımından ibarettir.

Cenaze gelenekleri

Ölü bir insan bedenine ne yapılması gerektiğiyle ilgili değişik gelenekler vardır. Hindular, Budistler ve Sihler yakmayı tercih ederler. Hindular eğer mümkünse ölünün küllerini Ganj Nehri’ne serperler. Tüm hayatların bir olduğuna ve günahsız bir insanın kalıntılarını nehre atmanın iyi bir son olduğuna inanırlar.

Yahudiler ve Müslümanlar, ölülerini gömmeyi tercih ederler. Yahudiler olabildiğince sade bir tabutla gömülür; çünkü onlara göre tüm kadın ve erkekler Tanrının önünde eşittir. Aynı nedenden ötürü Müslümanlar da beyaz bir kefenle gömülür. Yahudiler Kudüs’e, Müslümanlar da Mekke yönüne doğru gömülür.

Hristiyanlar günümüzde gömülme ya da yakılma arasında tercih yapabiliyor. Cenaze törenleri kilise, mezarlık ya da krematoryuma bağlı şapellerde gerçekleştirilir. Hiçbir dine sahip olmayanlar basit bir cenaze töreniyle uğurlanır. Bu durumu gerçekleştirmek için birçok insan veya organizasyon devreye girebilir. Geleneksel İrlanda cenaze töreni, aile ve arkadaşların bir araya geldiği toplantılar, ölü bedenleri uyanık kalarak bekleme geleneğinden gelmektedir.

Mezarlıklar, ölülerin gömülmesi için özel tasarlanmış yerlerdir. Toprak altına kazılan çukurlar, kayalara açılan odacıklar ya da büyük bir lideri saklamak üzere hazırlanmış anıtlar, mezar olabilir. Kızıl balçıktan yapılmış bu heykeller, ilk Çin imparatoru Zheng’in mezarını koruyor. Çin, Li Dağında bulunan mezar çok büyüktür; bu boyuttaki 8000 heykeli sığdırabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir