Genel KültürDeyim HikayeleriEdebiyat

Dokuz Doğurmak Ne Demek? Anlamı Hikayesi

Dokuz Doğurmak Ne Demek Anlamı

Dokuz Doğurmak deyimi , merakla, sabırsızlıkla, birazda korkuyla beklemek mânâsında kullanılır.

Dokuz Doğurmak Hikayesi

Vaktiyle Çengeloğlu Tahir Paşa,  İzmir’de bozuk olan asayişi düzeltmek için gece belli saatler arasında sokağa çıkma yasağı koymuş.
Bir gece zaptiyeler, yasağa uymayanları toparlayıp hükümet konağının avlusuna getirmişler. Sorgulamayı bizzat Paşa’nın kendisi yapıyormuş. Sırayla herbirine teker teker ağır ve terletici sorular sormuş. Paşa dokuzuncu sıradakine gelince yine sormuş:
“Ya sen? Tellâlları duymadın mı? Ne diye sokağa çıktın bu geç vakitte.” Adamcağız pür ter, pür telaş:
“Paşa Hazretleri, karım doğuruyordu. Vallahi ebe aramaya çıktım. İki adım atmadan zaptiyelere yakalandım. Zavallı karım ne halde kaldı bilmiyorum.” demiş.
Çengeloğlu bir hata ettiğini anladıysa da bozuntuya vermemek için sakalını sıvazlayarak
“Seni bu kez affediyorum. Fakat karın olacak hatuna söyle, bir daha böyle olur olmaz saatlerde doğurmaya kalkmasın” demiş.
Zavallı adam, evine koşmuş, komşu kadınların biriktiği yatak odasına dalmış, nefes nefese lohusa döşeğindeki karısına seslenmiş:
“Karıcığım nasılsın, neyimiz var?”
Hasta kadın sitem etmiş.
“Ayol sen ne biçim adamsın, hani ebe aramaya gitmiştin? Kim bilir hangi yerde eğlendin. Benim nasıl doğurduğumu biliyor musun?”
Adam telaşla cevaplamış:
“Bre hatun, sen ne sayıklıyorsun? Sen bir kere doğurdun. Ben sıradaki sekiz kişiden sorgu nöbeti bana gelinceye kadar dokuz doğurdum.”

Dokuz Doğurmak deyimi , merakla, sabırsızlıkla, birazda korkuyla beklemek mânâsında kullanılır.