Genel Kültür

Dövüş Sporları Nelerdir? İsimleri

 

Dövüş Sporları Nelerdir (İsimleri) Dövüş Sporları Hakkında Bilgi.

Dövüş sporları, en eski spordur. Boks ve güreş, Antik Çağda Olimpiyat Oyunlarında yapılırdı.
Çin, Japonya ve diğer doğu ülkelerinde birkaç ‘savaş sanatı‘ gelişmiştir. Bunlar dövüş içerir, ancak genellikle güçlü ve ruhsal unsurları da vardır.

Boks

Boks, takviyeli eldivenler giymiş iki kişi arasındaki yumruk dövüşü sporudur. Boksörler, yakın kilolarda olurlar ve ring denilen iple çevrili kare bir alanda her defasında üç dakika süren rauntlarda dövüşürler. Her periyoda raunt denir. Her raundun sonunda bir dakikalık ara için boksörler köşelerine çekilir. Amatör boksörler, sadece üç raunt dövüşürken profesyoneller 10 veya 12’nin üzerinde rauntta boks yaparlar.
Boksta amaç, darbe almaktan kaçınarak rakibe vurarak puan kazanmaktır. Boksörler nakavtla da kazanabilirler. Bir boksör yere düşüp 10 saniyede kalkıp maça devam etmediğinde, boksörlerden biri yaralanmış ya da kendini savunamayacak durumdayken hakem maçı durdurur ve nakavt ilan eder.
Modern boksu kontrol eden birçok kural ve düzenleme vardır. Bunlara rağmen birçok boksör başına gelen darbelerle kötü şekilde yaralanmış ve hatta birkaçı aldığı yaralardan dolayı ölmüştür. Bu nedenle birçok insan, boksa izin verilmemesi gerektiğine inanır. 

Güreş

Güreş, rakibin sırtını yere yapıştırmak için yapılan bir dövüş sporudur. Grekoromen güreşte, güreşçilerin belden aşağı bölümleri tutmalarına izin verilmez. Serbest güreşte bu kısıtlamalar yoktur. Her iki stilde de sporcu yakın kiloda bir rakiple dövüşür. Bazı atışlar ve hareketler teknik puan kazandırır, ancak bir güreşçi, rakibinin omuzlarını bir saniye yere bastırarak müsabakayı kazanabilir.

Savaş Sanatları

Savaş sanatları, yüzyıllar içinde çoğunlukla gizlice geliştirilmiş Doğuya ait dövüş becerileridir. Genellikle din ile veya kendini savunmayla bağlantılıdır ve birçoğu bir yaşama biçimi olarak uygulanır.

Judo (nazikyok anlamındadır), saldırganın kendi gücünü kullanarak onu yenmeye dayanan ve kendini savunmanın Japon versiyonu jujitsu’dan geliştirilmiştir. Yarışmacılar, bol beyaz bir takım giyer ve rengi eriştikleri dereceyi belirten bir kuşak takarlar. Önemli beceriler kalça, bacak ve omuz fırlatışlarıdır; ama hareketlerin çoğu yerde yapılır.

Karate (açık eller’ anlamındadır) orijinleri Hindistan’daki yoga ve Orta Çağda Çin’deki Budist keşişlerin kendini savunma becerileridir. Müsabakalar, dövüş ve bir rakibin olmadığı hareket performansını içerir. Tehlike unsuru nedeniyle fiziksel temas sınırlıdır. Yumruklar ve tekmeler vücudun belirli noktalarını hedefler; ama kontrollüdür ve temastan önce geri çekilir.

Tekvando (‘tekme ve yumruk yolu’) silahsız dövüşün Kore versiyonudur. Karateye benzer; ancak el ve ayakla vuruşlar ağırlıktadır.
Tayland boksu 1600’de Tayland’da doğan ve Uzak Doğunun geleneksel dövüş oyunudur.

Eskrim, iki kişinin birbiriyle ve kör kılıçlarla dövüştüğü bir spordur. Üç silah kullanılır. Flöre esnek bir kesici kısmı olan hafif bir kılıçtır. Epe daha ağırdır ve daha sert bir kesici kısmı vardır. Kılıç, bir ‘kes ve sapla’ silahıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir