Isparta, Sıcak Demircilik (M. Ali Ellidirhem’den Derleme)

Gazi Üniversitesi Türk Halkbilimi Öğrencilerinin Araştırmaları

Temsili Resim Kullanılmıştır.

Isparta Yalvaç’ta, Sıcak Demircilik ile ilgili olarak Demirci Ustası M. Ali Ellidirhem’den derlenen bilgiler. 

MEHMET ALİ ELLİDİRHEM – Sıcak Demircilik (Isparta- Yalvaç)

  • Derleyen: Gülşah Yiğit Derleme Yeri: Isparta-Yalvaç
  • Derleme Tarihi:2007
  • Kaynak Kişi: Mehmet Ali Ellidirhem, 1958 doğumlu,49 yaşında
  • Mesleği Kaç Yıldır Yaptığı:35 yıl
  • Mesleği Kimden Öğrendiği: Babadan
  • Mesleği Kimlere Öğrettiği: Çocukları

35 yıldır sıcak demircilik mesleğini yaptığını söyleyen Mehmet Usta, bu mesleği seçmesinin nedenini babasına çıraklık yapmasından ileri geldiği şeklinde açıklamaktadır. Sıcak demircilik, taş kömürü ısısında ısıtılan demir paçaları şekil verildikten sonra dövmek ve ütülemek sureti ile verilen şekil sabitleştirildikten sonra demire su verilerek yapılan işlemler bütününe denir. Bu işlemlerden geçen demir eşya formuna sokulduğuna ifade den Usta, tara, bıçak, satır gibi araçlar yaptığını söylemektedir. Sıcak demircililik mesleğinin fabrikalardaki seri üretime dayanmasının zor olduğunu ve eğitim sisteminin 12 yıla çıkarılmasının çırak alımını engellediğini ifade eden Mehmet Usta, devlet tarafından da mesleklerinin devamı için destek almadıklarını belirtmektedir.

Gazi Üniversitesi Türk Halkbilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Yayınları 2018 Ankara ( Yaşayan İnsan Hazineleri M. Öcal OĞUZ, Esra Bilgi) 

“Öcal Oğuz “Yaşayan İnsan Hazinelerin korunması için destekleme projelerinin geliştirilmesi gerektiği ve Yaşayan İnsan Hazinesi olarak isimlendirilebilecek ustaların, mesleklerini öğretebilecekleri ya da mesleğin aktarımını sağlayabilecekleri fırsatların yaratılması gerektiği düşüncesindeyiz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu