Saray Tiyatrosu Nedir? Saray Tiyatrosunun Özellikleri

Saray tiyatrosu nedir? Saray tiyatrosunun tarihi ve özellikleri

Saray tiyatrosu geleneği: Özellikle Asya’daki tiyatro gelenekleri arasında saray tiyatrosu geleneği kendi başına değişik, orijinal bir gelenektir. Ancak Osmanlılarda ayrı bağımsız bir gelenek olmamıştır. Halk tiyatrosu geleneğinin yürürlükte olduğu çağlarda sarayda halk tiyatrosu benimsenmiş, Batı tiyatrosu geleneğinin Türkiye’ye girmesiyle sarayda da bu tiyatro anlayışına bir dönüşüm olmuştur.

Sarayda halk tiyatrosu geleneğine iki açıdan bakmak gerekir. Birincisi doğrudan doğruya sarayın kendi ihtiyacı için sarayda bulundurulan sanatçılar yoluyla yaşatılan halk tiyatrosu; ikincisi sarayda yetiştirilen sanatçılarla kurulan halk tiyatrosu.

Enderûn-i Hümayunda ve özellikle Seferli Koğuşunda içoğlanlarına bir sanat okulu gibi müzik, spor gösterileri yanında çeşitli hüner ve oyunlar öğretiliyordu. Kadınların bile bu alanda eğitim gördüklerini biliyoruz. Bu saray içi gösterilerin yanı sıra çeşitli vesilelerle (sünnet, evlenme düğünleri, bir savaşın kazanılması, şehzadelerin doğumu, önemli bir konuğun gelişi gibi) bazen kırk gün kırk gece süren genel şenliklerde sanatın her türüne yer veriliyor, bu arada seyirlik oyunlar ve tiyatro türleri de gösteriliyordu.

Batı tiyatrosunun Türkiye’ye girmesi üzerine, önce Çırağan sarayında geçici bir tiyatro, sonra Dolmabahçe sarayı yakınında 1859’da, Yıldız sarayında da 1889’da tiyatrolar yapıldı. Saray içinde biri Türk sanatçılardan, öteki yabancılardan oluşan iki tiyatro topluluğu bulunuyordu. Ayrıca sarayın dışındaki tiyatro ve anfiler de sarayın bir parçası gibi imtiyazlar ve yardımlarla destekleniyordu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu