Taşpınar Halıcılık (Melek Dağ’dan Derleme)

Halı yapımı ustası Melek

Taşpınar’da,  Halıcılık ile ilgili olarak Melek Dağ’dan derlenen bilgiler. 

MELEK DAĞ- Halıcılık( Taşpınar)

Derleyen: Yalçın Dağ
Derleme Yeri: Taşpınar
Derleme Tarihi: 10.1.2008
Kaynak Kişi: Melek Dağ,48 yaşında, ev hanımı
Mesleği Kaç Yıldır Yaptığı: 40 yıl
Mesleği Kimden Öğrendiği: Anneden.
Mesleği Kimlere Öğrettiği: Görümce ve kardeş

8 yaşından beri Taşpınar Halısı dokumaya başladığını ifade eden Melek Dağ, yünü eğirip daha sonra boyayarak seçilen modelin dokunmaya başlaması ile halı dokumasına geçildiğini ifade etmektedir. İlmeklerin seçilen modele göre değiştiğini ve sayısının arttığını sözlerine eklemektedir. Taşpınar Halılarının sekiz çeşit olduğunu ve bu çeşitlerin, Taban Halısı, Kelle Halısı, Çift Halı, Somya Halısı, Seccade Halısı, Namazlık Halısı, Yastık Halısı, Minder Halısı şeklinde olduğunu belirtmektedir. Mesleğe başladığında etrafındaki birçok insanının bu işi evlerinde yer alan dokuma tezgâhları ile yaparken, şimdi fabrikalarda toplu olarak dokumaların yapıldığını söylemektedir.

Gazi Üniversitesi Türk Halkbilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Yayınları 2018 Ankara ( Yaşayan İnsan Hazineleri M. Öcal OĞUZ, Esra Bilgi) 

“Öcal Oğuz “Yaşayan İnsan Hazinelerin korunması için destekleme projelerinin geliştirilmesi gerektiği ve Yaşayan İnsan Hazinesi olarak isimlendirilebilecek ustaların, mesleklerini öğretebilecekleri ya da mesleğin aktarımını sağlayabilecekleri fırsatların yaratılması gerektiği düşüncesindeyiz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu