Ağrı Dağı Efsanesi Özeti ( Ağrı Dağı Efsanesi Nedir?

Ağrı Dağı Efsanesi Nedir? Hangi Olayı Anlatır? Konusu, Özeti

Güzelleme, koçaklama, ağıt bileşimi; masal-destan karışımı olan eserin konusu, Ağrı dolaylarında geçen bir aşk olayıdır. Zaman belirtilmez, Osmanlı İmparatorluğuyla sınırlanır. Ağrı’nın Sorik köyünden Ahmet, (Doğu-) Beyazıt Paşa’sı Mahmut Han’ın kızı Gülbahar’ı sever. Kerem ile Aslı, Tahir ile Zühre gibi halk hikâyelerinde görülenlere benzer engellerle karşılaşan bu sevda, Ahmet’in dağda bir deprem yüzünden, yamaçtaki Küp gölünün derinliklerinde yitip gitmesiyle, mutsuz acılı sona erer.

Ağrıdağı efsanesi, Yaşar Kemal’in romanı (1970). Halk edebiyatından geniş ölçüde esinlenen ve bazı efsaneleri yeni bir anlatımla dile getiren yazarın destan biçiminde kaleme aldığı yapıtlarındandır

Konusu Ağrı dağının zulme ve kötülüğe öfkelenmesiyle ilgili bir halk inancı çerçevesinde gelişir. Beyazıt Paşası zalim Mahmut Han’ın atı halktan bir delikanlı olan Ahmet’in kapısına gelir Töreye göre at onun olmalıdır Olaylar Mahmut Han’ın töreye karşı çıkması, hapsettirdiği Ahmet’e kızı Gülbahar’ın sevdalanması, Gülbahar’ı seven zindancı Memo’nun Ahmet’i serbest bıraktıktan sonra kendi canına kıyması. Gülbaharı Memo’dan kıskanan Ahmet’in dağdaki gölde boğulması biçiminde gelişir.

At, kutsal meşe ağacı, demirci gibi destansı motifler, sofi, kervan şeyhi, paşanın kızını vermek için dağın doruğuna çıkma koşulunu koyması gibi masal ve halk hikâyesi motiflerinin yer aldığı yapıt renkli doğa betimlemeleriyle de dikkati çeker.

Yapıt, Ali Taygun’un uyarlamasıyla 1974’te İstanbul Şehir Tiyatroları’nda, Macit Koper’in uyarlamasıyla da 1981- 1982′ de Dostlar Tiyatrosu’nda sahnelendi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu