Keban Baraj Gölü Altında Kalan Ağın Köyleri

Keban Baraj Gölü Altında Kalan Ağın Köyleri Hangileridir?

Uzunyol Köyü (Bahadin)

Keban Baraj gölü ile birlikte sular altında kalan köy, barajdan sonra hiçbir şekilde yeni bir yerleşim alanı oluşturmamış ve tüzel kişiliğini kaybetmiştir. Köyün Baraj öncesi hane sayısı 10, nüfusu ise 5060 civarındaydı. Geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktı. Yetiştirilen ürünler buğday arpa ve çeşitli sebzelerdi. Yetiştirilen sebzeler çevre köylerde satılırdı. Küçükbaş hayvancılığın yapıldığı köyde hane başına yaklaşık 50-100 adet küçükbaş hayvan düştüğü gibi her evde en az 1-2 inek ve bir çift öküz bulunurdu.

Köyün Baraj suları altında kalması ile Ağın ve çevre illere göç eden köyden şu anda Ağın’da sadece bir aile yaşamaktadır.

Bükler Köyü (Süderek)

Keban Baraj Gölü ile birlikte sular altında kalan köy, barajdan sonra yeni bir yerleşim alanı oluşturmamış ve tüzel kişiliğini kaybetmiştir. Baraj öncesi köyün hane sayısı 35, nüfusu ise 400 civarındaydı. Köyün geçim kaynağı tamamen küçükbaş hayvancılığa dayalıydı. Hane başına 200-250 civarında küçükbaş hayvan düşmekteydi. Mayıs ayında yaylaya çıkan köylü, Ekim ayında tekrar köye geri dönüş yapardı. Yayla için Erzurum ve Tunceli Yaylaları tercih edilirdi. Yılın altı ayını yayla da geçiren köylü, yayla da yapılan peynir ve tereyağlarını Ağın, Çemişgezek ve Elazığ da pazarlardı.

Köyün toprakları çok verimli olmasına rağmen su sorunu olduğu için meyvecilik ve sebzeciliğin yapılmadığı köyde hayvancılık tek uğraş ve geçim kaynağı idi.

1974 yılında Keban Baraj Gölünün su toplamaya başlaması ile birlikte köy sular altında kalınca köy halkı çoğunlukla Ağın ve Elâzığ’a yerleşmişlerdir. Halen köyün arazisi olan ve Ağın’da ada diye bilinen baraj gölü içindeki adada hububat ekimi devam etmektedir.

Dürümlü (Minayik) Köyü Çamgıran Mezrası

Baraj öncesi köyün hane sayısı 15, nüfusu ise 100 idi. Su sorunu yaşayan Çamgıran Mezrasına, ulaşım zorlukla sağlanıyordu. Genellikle küçükbaş hayvancılığın yapıldığı mezrada, çok az sayıda hububat ekimi de yapılmaktaydı. Mezra halkı barajdan sonra şimdiki Dürümlü Köyüne ve İstanbul’a yerleşmişlerdir.

Dürümlü (Minayik) Köyü Ayvacık (Kohpinik) Mezrası

Baraj öncesi hane sayısı 25, nüfusu ise 150 civarında olan mezranın geçim kaynağı tarıma dayanmaktaydı. Genellikle buğday ve arpa yetiştirilmekteydi. Çok az sayıda hayvancılığın yapıldığı mezra baraj sonrası, Dürümlü Köyü ve Ağın ilçesine yerleşmişlerdir.